Soy Gazlar Nedir Nelerdir, Periyodik Cetvelde Nerededir, Özellikleri Hakkında Bilgi

Soy Gazlar Nedir Nelerdir, Periyodik Cetvelde Nerededir, Özellikleri

Soy Gazlar Nedir Nelerdir Periyodik Cetvelde Nerededir Özellikleri
Soy Gazlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Soy Gazlar Nedir, Soy Gazlar Ne Anlama Gelir, Soy Gazlar Ne Demektir, Soy Gazlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Soy Gazlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Soy Gazlar Anlamı

Periyodik cetvelin 0 (sıfır) grubu elementleri olan helyum, neon, argon, kripton, ksenon ve radon asal gazlarına verilen ad. Renksiz, kokusuz ve belirgin bir tadı olmayan ve kimyasal etkinlikleri çok düşük olması nedeniyle diğer elementlerle hemen hiç kimyasal bileşik oluşturmayan gazlardır. 1962 yılına kadar böyle bilinmesine karşın, aynı yıl N. Bartlett’in ksenon (Xe) ile plâtin hekzaflüorür (PtF6)’ün etkileşmesi sonucu elde ettiği ksenon bileşiğinden (XePtF6) sonra soy gaz bileşikleri de elde edilebilir olmuştur.

Soy gazların düşük kimyasal etkileşime sahip olması, en son değerlik yörüngelerinin dolu olmasından kaynaklanır. Helyumun son yörüngesinde 2, diğerlerinde 8 elektron bulunur. Argon az olmamasına karşın (argon atmosferin yaklaşık %1′ini oluşturur), soy gazlar kimi zaman nadir gazlar olarak da adlandırılır.

Konu ile ilgili aramalar: Soy Gazlar Nedir Soy Gazlar ödev ara Soy Gazlar kelime anlamı Soy Gazlar sözlükte ara Soy Gazlar ansiklopedi bilgi bankası ara Soy Gazlar ne demek Soy Gazlar neye denir

Soy Gazlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver