Sosyalizm Nedir Hakkında Bilgi

Sosyalizm Nedir

Sosyalizm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyalizm Nedir, Sosyalizm Ne Anlama Gelir, Sosyalizm Ne Demektir, Sosyalizm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sosyalizm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sosyalizm Anlamı

Üretim araçları üzerindeki özel mülkiyeti kaldırarak sömürüyü sona erdirmeyi amaçlayan toplumsal düzen; toplumculuk. Bu anlamıyla kapitalizmin karşıtıdır. Sosyalizm, eskiçağlardan beri pek çok düşünürün çeşitli biçimlerde dile getirdiği bir görüştür. Platon, Thomas More, Saint Simon, C. Fourier vd. tarafından öne sürülen görüşler “ütopik sosyalizm” olarak adlandırılır. Karl Marx ve Friedrich Engels’in ilkelerini ortaya koyduğu “bilimsel sosyalizm”, diyalektik ve tarihsel materyalizme dayanır. Bu görüşe göre, kapitalist üretim biçiminin toplumsal gelişmeyi engelleyen çelişkilerinin keskinleşmesi, bir toplumsal dönüşümü zorunlu kılar. Bu da, üretim araçlarının toplumsallaştırılmasıyla gerçekleşir. Bu, genel olarak mülkiyetin değil, üretim araçları üzerindeki özel mülkiyetin ortadan kaldırılması demektir. Emeğin üstünlüğüne dayandırılan bu yeni toplumda, üretimin itici gücü ve ekonominin düzenleyicisi olarak kâr ve fiyat hareketleri yerine plânlı kalkınma ilkesi savunulur. Ayrıca, tüketim mallarının bollaştığı, “herkese gereksinimine göre” ilkesinin geçerli olduğu, sınıfların ve devletin ortadan kalktığı “komünizm”in, sosyalizmin son aşaması olacağı belirtilir.

Konu ile ilgili aramalar: Sosyalizm Nedir Sosyalizm ödev ara Sosyalizm kelime anlamı Sosyalizm sözlükte ara Sosyalizm ansiklopedi bilgi bankası ara Sosyalizm ne demek Sosyalizm neye denir

Sosyalizm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver