SOSYAL BİLGİLER DERSİ İYİ Kİ VAR 4. SINIF DERS NOTU ders notları kısa konu anlatımı özet

Etiketler: SOSYAL BİLGİLER DERSİ İYİ Kİ VAR 4. SINIF DERS NOTU özet konu anlatımı videolu madde madde çok kısa, SOSYAL BİLGİLER DERSİ İYİ Kİ VAR 4. SINIF DERS NOTU hakkında kısaca bilgi maddeler halinde

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Notu

SOSYAL BİLGİLER DERSİ İYİ Kİ VAR TEMA ÖZETİ
KAVRAMLAR
İCAT: İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak ve ihtiyaçlarını gidermek için yeni ürünler ortaya koyması.
TEKNOLOJİ: İşlerimizi daha kolay ve hızlı yapabilmek için 2kullandığmız araçları ve yöntemleri kapsayan bilgidir.
ANKET : Soru ve cevaba dayalı bir araştırma biçimidir.
TEKNOLOJİNİN ORTAYA ÇIKMASI
   İnsanlar, tarih boyunca çeşitli ihtiyaçlarla karşı karşıya kalmışlardır. Bunları karşılamak için ellerindeki malzemelerle yeni araç ve gereçler yapmışlardır.        Örneğin; ağır ve büyük nesneleri taşımak için tekerleği bulmuşlardır.Günümüzde ise kamyonlar, tırlar vb. araçlarla bu işler yapılmaktadır. Bu gelişmeler teknoloji sayesinde olmuştur.
      
TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİN KULLANIM ALANLARI
    Hayatımızın her alanında teknolojiden faydalanırız. Ulaşım araçları, telefon, internet vb.
    Sağlık alanında da teknolojiden yararlanırız.Örneğin; stetoskop, röntgen, tomografi vb.
    Evlerimizde de bol miktarda teknolojik araç kullanırız. Örneğin; çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrik süpürgesi, televizyon vb.
    Çeşitli sanat dallarında da teknolojiden yararlanılır. Örneğin; sinema, mimari. İnşaat vb.ZAMANIMIZ
 *  Eskiden insanlar zamanı belirlemek için çeşitli yöntemler kullanmışlardır.
  *  Gökyüzünü inceleyerek Ay ve yıldızların belirli sürelerde hep aynı şekilde hareket ettiklerini gördüler. Bu bilgiler insanların zamanı belirlemesine ve ilk takvimlerin oluşturmasına kaynak olmuştur.
  *  Eskiden kullanılan takvim örnekleri; Jülyen takvimi, Gregoryen takvimi, 12 Hayvanlı Türk Takvimi vb.
  *  Gök cisimlerinin hareketlerine göre oluşturulan takvimler ise Güneş ve Ay yılına göre düzenlenmiştir.
     Güneş takvimi; Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresine göre belirlenir. Dünya kendi etrafında 24 saatte dönerken, Güneş’in etrafındaki dönme süresi 365 gün 3 saattir. Bu süre bir Güneş yılıdır.
     Güneş yılına göre düzenlenen takvime MİLADİ TAKVİM denir. Miladi takvimde başlangıç yılı Hz. İsa’nın doğduğu yıl olarak kabul edilir.
    
       Ay Takvimi;  Ay da hem kendi etrafında hem de Dünya’nın etrafında döner. Kendi etrafındaki dönüşünü 29,5 günde tamamlar. Dünya’nın etrafında 12 kere dönmesiyle de bir AY YILI oluşur.
       Ay yılına göre düzenlenmiş olan takvime HİCRİ TAKVİM DENİR.  Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç ettiği yıl Hicri takvimde başlangıç yılı olarak kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 *  Cumhuriyetten önce ülkemizde hem Güneş hem de Ay yılına göre düzenlenmiş takvimler kullanılmaktaydı.
   * Cumhuriyetten sonra ise diğer ülkelerle uyum sağlamak için Miladi takvim kullanılmaya başlanmıştır.Güneş yılına göre düzenlenen bu takvimin başlangıç yılı Hz. İsa’nın doğumudur. Ocak ayının ilk gününde yeni yıl başlar.

SAATLERİN GELİŞİMİ
   * Zamanı belirlemeye başlayan insanlar yapacakları işleri ayarlamak için, günü de bölümlere ayırma ihtiyacı duymuşlardır. Bu ihtiyaç saatlerin icadını sağlamıştır.
   *İlk olarak Mısırlı gök bilimciler, Güneş’in hareketlerini ve oluşturduğu gölgeleri inceleyerek ilk Güneş saatini oluşturmuşlardır.

     * Güneş saatlerinden sonra su ve kum saatleri icat edilmiştir. Fakat bunların hiç biri saatin tam olarak kaç olduğunu belirleyememiştir.
      
  *   Zamanı tam olarak belirleme ihtiyacı bir çok yeni saatin icat edilmesine sebep olmuştur. 13. yüz yılda, Avrupa’da ilk mekanik saatler yapılmıştır. Bunu, sarkaçlı saatler, kol saatleri, kuvars saatleri ve dijital saatler izlemiştir.

         *  20. yüz yılını başlarında ise atom sezyum saatleri icat edilmiştir. Bu saatlerle zaman tam olarak belirlenmiştir. 1967 yılında tüm Dünya’da sezyum saat resmi saat olarak kabul edilmiştir. Bütün saatler bu atom saatine göre ayarlanmıştır.

DAHA İYİYE DOĞRU
     İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak ve ihtiyaçlarını gidermek için yeni ürünler ortaya koymasına icat denir. Zaman içinde insanların ihtiyaçları değişir. Bu yüzden teknolojik ürünlerinde , bu ihtiyaçlara göre geliştirilmesi gerekir.
      Örneğin bisiklet ; İlk bisiklet 1781 yılında icat edildi. Pedalları olmayan bu bisiklet, tekerlek üzerine oturtulmuş oyuncak bir ata benziyordu. İnsanlar, ayaklarını yere vurarak ilerleyebiliyordu. Bisiklet sağa ve sola yönlendirilemiyordu.
     1817’de bisikletleri gidon eklendi. Gidon, bisikletlerin sağa ve sola döndürülmesini sağladı. Ancak bisikletler hala ayaklar yere vurularak ilerletilebiliyordu.
     Bu sorunun çözümü için 1839 yılında ilk pedallı bisiklet üretildi.
     Pedallı bisiklet ulaşım ihtiyacını karşılasa da insanlar daha hızlı ve insan gücü olmadan çalışan bisikletlere ihtiyaç duydu. Bu ihtiyaç sonucunda motorsikletler icat edildi.
    Tıpkı bisikletler gibi , günlük hayatımızdaki bir çok teknolojik ürün, zaman içinde gelişerek bu güne gelmiştir. İnsanların ihtiyaçları değiştikçe , bu ürünler de gelişmeye devam edecektir.
    
  
      TEKNOLOJİYİ DOĞRU KULLANMAK
       Örneğin; televizyon, herkesin, günün belli bir zamanını karşısında geçirdiği teknolojik bir üründür. Dünya’daki son gelişmeler ve haberler hakkında bilgi alabiliriz.
    Fakat yanlış kullanırsak bizi için zararlı hale gelebilir. Örneğin, yayınlanan programın içeriği bize uygun olmayabilir. Çok üzün süre yakından izlediğimizde gözlerimize zarar verir. Yüksek sesle televizyon izlemek, rahatsız edici olur. İşitme duyumuza zarar verir.
   Teknolojik ürünler, doğal çevre içinde zararlı hale gelebilir. Plastikten yapılan araç ve gereçler doğada binlerce yıl içinde ancak yok olabilmektedir
   Geri dönüştürülebilecek maddeleri ayrı olarak biriktirmeliyiz. Böylece doğamızı ve çevremizi korumuş oluruz. Bu atıklar tesislerde tekrar kullanılabilir hale getirilmektedir.
    SONUÇ: teknolojik ürünleri amacına uygun olarak ve doğru kullanmalıyız. Aksi halde yararından çok zararını görebiliriz.
     
   SİZDE BULUŞ YAPABİLİRSİNİZ
    İnsanlar sorunlarını giderebilecek çözüm yolları aramışlardır. Bulunan çözüm yolları ise bazen bir buluş haline gelmiştir.
      *Örneğin; Chester Greenwool adındaki bir çocuğun sorunu, kulakları üşüdüğü için soğuk havalarda dışarı çıkamamaktı. Dışarı çıktığında hasta olmamak için bir çözüm düşündü ve yaptığı kulaklıkla sorunu çözdü.
       *Kubilay Hasdemir’in oturduğu sıranın deprem sırasında hasar görebilecek olmasıydı. O da bu sorunu depreme dayanıklı okul sırasını tasarlayarak çözdü. Bu buluşuyla da  bir yarışmada ödül aldı.Tüm bunlar çocukların yaptığı buluşlardan sadece bir kaçıdır.
      * Buluş yapmak hiç de zor değildir. Tüm buluşların ilk adımı , sorun ya da ihtiyacı belirlemektir. Bunu belirledikten sonra sıra sorunumuzu çözecek ya da ihtiyacımızı giderecek düşünceler üretmeye gelir. Yapmamız gereken şey, çok yönlü düşünmektir.
      * Daha sonra sıra sorunumuz veya ihtiyacımızla ilgili araştırma yapmaya gelir. İnternetten, kütüphanelerden , yapılan buluşlarla ilgili bilgiler edinebiliriz. Dünya’daki en son buluşları takip edebiliriz. Belki bizimkine benzer bir sorun yaşayan ve buna kendince çözüm bulan birileri vardır. Onun çözüm yolu bize değişik fikirler verebilir.
      *En son aşamada ise doğru olduğunu belirlediğimiz fikri uygulamaktır. Uygulama olumsuz olduğunda hemen pes etmemeliyiz. Araştırmaya devam etmeliyiz. Buluşları yapan insanlar ilk demede pes etselerdi, bu gün kullandığımız teknolojik ürünlerden hiç biri olmazdı. Buluş yapmak için illa bilim adamı olmamıza gerek yok. Sıradan bir insan da çok güzel buluşlara imza atabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver