Sonbahar Hastalıkları, Sonbahar Hastalıkları Hangileridir, Sonbahar Hastalıkları Nelerdir

sonbaharda hangi hastalıklar ortaya çıkar, sonbaharın tehlikeli hastalıkları, ,

Sonbahar hastalıkları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Yaz aylarını geride bıraktığımız şu günlerde soğuyan havanın etkilerini başta çocuklar olmak üzere birçoğumuz vücudumuzda hissetmeye başladık. Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının boy gösterdiği sonbahar aylarında ne tür hastalıkların bizleri beklediğini bilirsek eğer, önlemimizi de ona göre alarak sağlığımızı ve vücut direncimizi koruyabiliriz. Bu yüzden bu makalede sizlere sonbahar hastalıklarından bahsetmek istedik. Sonbahar aylarında bizleri bekleyen hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

Sonbahar hastalıkları nelerdir?

 

 • Nezle
 • Orta kulak iltihabı
 • Boğaz enfeksiyonu
 • Bademcik iltihabı
 • Burun enfeksiyonları
 •  

  Bu hastalıkları sırasıyla açacak olursak;

  Nezle: Bilhassa çocuklarda sık görülen bir hastalık çeşididir ve nezleye bağlı burun tıkanıklığı husule gelir. Tedavisi gerçekleşmeyen nezle, kulak iltihabına, sinüzite veya bronşite yol açarak sağlığı ciddi anlamda tehdit eder.

  Orta kulak iltihabı: Daha çok çocukluk yıllarında görülen orta kulak iltihabı sonbahar aylarında her yaşta husule gelebilecek bir sorun olduğundan işitme kaybına kadar yol açar. Ayrıca ilerlediği durumlarda daha birçok ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkartır.

  Boğaz enfeksiyonu : Yine başta çocuklar olmak üzere hemen hemen herkeste ortaya çıkabilen ve en çokta sonbahar aylarında görülen bir hastalıktır. Boğaz enfeksiyonun hafif seyir ettiği durumlar çabuk geçse de, ilerlediğinde ciddi sorunlar yaratabilir.

  Bademcik iltihabı: Vücudun bağışıklık sistemi ile ilgili görevleri bulunan bademcikler iltihaplandığı durumda hemen uzman bir doktora başvurulması gerekir. Yüksek ateş, boğaz ağrısı ve kusma bademcik iltihabının belirtileri arasındadır.

  Burun enfeksiyonları: Gerilim tipi baş ağrısında, çene eklemi sorunlarında ya da ruhsal gerginlik durumlarında de husule gelen burun enfeksiyonları sonbahar mevsiminde en sık görülen hastalıkların başında gelir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap Ver