Solunum Egzersizi Rahatlatırmı, Solunum Egzersizinin Faydası Nedir, Solunum Egzersizleri

solunum egzersizleri nedir, solunum egzersizlerinin faydası nedir, ,

Solunum Egzersizlerinin Faydalı Olduğunu Biliyormusunuz?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Stresli  olduğumuz zaman solunum daha yüzeyelleşir ve nefesimizi tutarız. Sonuç olarak vücudumuza daha az oksijen girmektedir bu sebepten. Solunum egzersizleri bu nedenle vücudumuza daha fazla oksijen girmesini sağlayarak stresi azaltmaya ve zihnimizi daha berraklaştırmayı sağlar. Bu egzersizler Yoga ve meditasyon tekniklerinde sıkça kullanılır.  Bu yazımızda sizlere, solunum egzersizleri ile bilgiler verilmektedir…

 

Ani stres durumlarında solunum egzersizleri

Stresin ani olarak ortaya çıktığı durumlarda, herhangi bir şey yapmadan önce kısa solunum egzersizleri yapmak oldukça yararlı olabilir.

Trafikte araç kullanırken öndeki aracın sizi tehlikeye atacak şekilde hatalı sollama yapması,

Beklemediğiniz kötü bir haber duyma,

Birisiyle beklenmedik bir tartışma vb.

Bu gibi durumlarda herhangi bir cevap vermeden önce yavaş ve derin olarak birkaç kez derin nefes alıp birkaç saniye tuttuktan sonra yavaş yavaş sonuna kadar verelim. Aynı zamanda bu kısa aralık, düşünmemize ve daha sağlıklı karar almamıza da yardımcı olacaktır.

Çalışırken yapılabilecek solunum egzersizleri

Uzun ve hareketsiz çalışma saatleri boyunca solunum yüzeyelleşebilir. Vücuttaki oksijen açlığı, esneme veya iç çekme şeklinde kendini gösterebilir. Böyle durumlarda, koltuğunuzda otururken:

Çenenizi göğüs kafesine doğru eğerek ve mümkünse değdirerek derin bir nefes alalım ve sonra başımızı yukarı kaldırırken aldığımız nefesi yavaşça verelim,

a.) kollarınızı başınızın üzerine kaldırıp gererken, b.) kollarınızı ön tarafımıza doğru uzatıp gererken, c.) kollarınızı arka tarafımıza doğru uzatıp gererken, derin bir nefes alalım, birkaç saniye nefesimizi tutup nefesimizi yavaşça verirken kollarımızı gevşetelim.

Uyumadan önce yapabileceğimiz solunum egzersizleri

Uyumak için yatağa girdiğimiz zaman stresli bir günün sonrasında, stres nedenleri aklımıza gelir ve derin ve dinlendirici bir uykuya dalmamızı geciktirir veya engeller.

Yatakta iken;

Gözlerimizi kapatıp derin bir nefes alalım, temiz pırıl pırıl havayı içimize çektiğimizi ve kullanılmış bayat havayı içimizden attığımızı düşünelim,

Derin olarak soluk alıp verirken dikkatinizi vücudunuzun bir bölümüne, örneğin ayak başparmağınıza verin ve aldığınız temiz havanın ayak başparmağınıza kadar vücudunuzun her yerine kadar gittiğini düşünün.

Bu solunum egzersizleri rahat dinlendirici bir müzik eşliğinde de yapılabilir. Gevşeme ve meditasyon egzersizleri ile de birleştirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver