Solaryumun Zararları Hakkında Bilgi

Aşağıda Solaryumun Zararları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Solaryumda bronzlaşmak özellikle bayanların ilgi ve alaka gösterdiği bir bronzlaşma metodudur. Her ne kadar dikkatli ve bilinçli kullanımda solaryumun herhangi bir yan etkisi veya zararı olmasa da özellikle yanlış ve aşır kullanım neticesinde solaryum cilt hastalıklarına ve hatta cilt kanserine kadar uzanan ciddiyetteki sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Solaryumda yanmayı özellikle gençlere pek önermiyorlar. bunun nedeni ise solaryumun gençlerde cilt kanseri riskini önemli ölçüde arttırmasıdır.

Şimdi solaryumun zararları hakkında basında yer almış bir haberi sizlerle paylaşacak daha sonra da solaryumda güneşlenirken nelere dikkat etmeli sorusunu yanıtlayacağız.

http://www.lavinia.com.tr/img/solaryum3.jpg

Solaryuma Girerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Aşırıya kaçmadan mantıklı şekilde bronzlaşmak en önemli kural olup, bunun anlamı da günde en fazla bir güneşlenmedir.

_Genel kural: 2-3 hafta içinde en çok 10 güneşlenme. Bunu takip eden zaman içinde kazanılan bronzluğu korumak için haftada 1-2 güneşlenme yeterlidir. Ayrıca aşağıdaki hususların da dikkatte alınması gerekir :

-Gireceğiniz cihazın gücüne ve ten renginize uygun olarak seansları doğru ayarlamak gerekir. Otoritelerce senede 50 güneşlenme zararsız olarak kabul edilir.

-Bronzlaşma öncesinde cilt bütün kozmetik ürünlerinden tamamen temizlenmiş olmalı ve saat, kolye gibi bütün takılar çıkarılmalı.

-Parfüm veya Parfüm içeren bir kozmetik ürünü ile solaryuma girilmemeli.

-Solaryum için üretilen özel ürünler olmadıkça, solaryum cihazında hiçbir güneş ürünü kullanılmamalı.

-Bir ilaç kullanılıyorsa, ışığa karşı hassasiyet yaratabileceği konusunda doktora danışılmalı.

-Bronzlaşma sırasında gözler devamlı olarak kapalı tutulmalı ve daima koruyucu bir gözlük takılmalı.

-Bronzlaşmanın kalıcı olmasını sağlamak için solaryum öncesi ve sonrasında cildin bakımı yapılmalı. Bu bakım için solaryum kozmetikleri çok uygundur, çünkü bu ürünler kahverengi cildin özel
ihtiyaçlarına göre hazırlanır.
Solaryumun özellikle gençlerde cilt kanseri riskini yüzde 75 artırdığı belirtildi.

KANSEROJEN
Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bağlı olan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın (IARC) açıklamasına göre, geçmişte ‘ikinci derece kanserojen’ sayılan solaryum cihazları, en yüksek risk seviyesini belirten ‘birinci kategoriye’ alındı.

ULTRAVİYOLİN RADYASYON
The Lancet Dergisi’nin son sayısında yer alan araştırmada da, 30 yaşından önce solaryum cihazlarının kullanılması durumunda cilt kanserine yakalanma riskinin yüzde 75 arttığı tespit edildi. IARC’nin çağrısıyla 9 ülkeden bilim adamları haziranda bir araya gelerek, insan vücudunun maruz kaldığı en büyük ultraviyole radyasyonu olan güneş radyasyonu ile birlikte değişik tipteki radyasyonlardan kaynaklanan kanser risklerini değerlendirmişlerdi. IARC’nin risk sıralamasının en başında, solaryum cihazları geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver