Soğuk Soğuk Terleme, Soğuk Terleme Neden Olur, Soğuk Terleme Nedenleri Nelerdir

soğuk terleme sebepleri, soğuk terlemenin nedenleri, soğuk terlemenin sebepleri,

Soğuk terleme nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

“Soğuk soğuk terliyorum nedeni ne olabilir?” gibi sorularla kafasını meşgul edenleri bilgilendirmek ve soğuk terlemenin neden kaynakladığı açıklamak için bu makaleyi hazırlamaya gerek duyduk. Genellikle havanın sıcaklığının artmasında ya da o an ki psikolojik durumumuzun etkisinden dolayı buram buram terleriz. Ancak soğuk terleme bildiğimiz terlemelere benzememesinin yanı sıra kalp krizi gibi ciddi sorunların belirtisi olabilir.

 

Soğuk havalarda nasıl ki üşüyüp titriyorsak, sıcak havalarda da vücut ısımızın artmasından dolayı terleme yaşarız. Terlemek oldukça doğal bir olaydır; ancak soğuk terleme için aynı şeyi söylememizin mümkün değildir. Uzmanlar soğuk terleme probleminin ciddiye alınmasını ve baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, nefes darlığı, üşüme, göğüs ağrısı gibi şikayetlerle kombine olarak ortaya çıkması durumunda acilen bir hekime başvurulmasını önermekteler.

 

Soğuk terlemenin nedenleri

 

Her soğuk terleme ciddi bir sorun olmayabilir, ancak yukarıda bahsettiğimiz şikayetlerle birlikte görülüyor ise ciddi bir sorun olduğu söylenebilir. Ayrıca koltukaltı, avuç içleri ve ayaklarda görülen soğuk terlemeler kalp krizinin belirtisi olabileceği için dikkatli olmak gerekir.

Soğuk terleme nedenlerinden biri de toksik şok sendromudur ve sıcak çarpmasıdır. Sıcakların etkisi ile ortaya çıkan bu sorunlar uzmanlar tarafından doğal karşılanmakta hatta toksinlerden daha çabuk kurtulmanın yolu olduğu için gerekli olduğu söylenmektedir. Tansiyon düşmesi, bakteri enfeksiyonu nedeniyle tampon kullanma da soğuk terlemenin nedenleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver