Soğuk Havada Hangi Sporlar Yapılmalı, Soğuk Havada Nasıl Spor Yapılmalı, Soğuk Havada Spor

soğuk havada spor önerileri, soğuk havada spor yapma, soğuk havada spor yapma önerileri, soğuk havada yapılacak sporlar nelerdir

Soğuk havada spor yapanlara önerileri

Spor yapma alışkanlığı bulunan kişiler kış mevsiminin gelmesi ve havaların soğuması nedeniyle spor yapmada bir hayli zorluk çekmelerinin yanı sıra, gerekli tedbirleri almadıkları durumlarda ciddi sağlık problemlerine maruz kalabilirler. Özellikle soğuk havada dışarı yapılan spor soğuk yanığı dediğimiz ciddi bir sorunla karşı karşıya kalabilir ve bunun yanı sıra kas, tendon, bağ yırtılması, reynaud sendromu sorunlarını da yaşayabilirler. Hatta soğuk havada yapılan bilinçsizce sporlar hayati risk taşıdığı için, ölümler bile sonuçlanabilir. Peki soğuk havada nasıl spor yapılmalıdır? Soğuk havada spor yapanlar nelere dikkat etmelidir? soğuk havada spor yapma önerileri sizlerle.

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk havada nasıl spor yapılmalı

Sıcak havaya karşı insanlar uyum gösterebilir, ancak soğuklara karşı uyum göstermek oldukça zor ve sınırlıdır. Hele ki spor esnasında bu uyum daha da zorlaşmaktadır. Spor yaparken vücut sıcaklığının 24 ile 40.5 arasında olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, buna dikkat edilmediği zaman kasların zayıflaması, sinir iletim hızının artması ve ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkması an meselesidir. Spor Hekimi Aylin Çeçen Aksu bu konuyu şöyle yorumluyor: “Soğuğa maruz kalındığında vücut iki ayrı bölümden oluşmuş gibi davranır. Kalp, akciğer, karaciğer ve diğer iç organlardan oluşan çekirdek bölümü ve cilt, kaslar, kollar ve bacaklardan oluşan kabuk bölümü. Soğuğa maruz kalındığında kas kasılması zayıflar, yavaşlar ve sinir iletim hızı azalır. Bu değişiklikler ise hem sportif performansın bozulmasına hem de ciddi sorunlara denen olur.”

Soğuk havada egzersiz yapmak için düzenli ve sık aralıklarla besleyici gücü yüksek olan yiyecekler tüketilmelidir. Bu yiyecekler, glikojen ve yağ depolarını koruyarak ısı üretimine yakıt sağlayacaktır. Soğuk havada spor yaparken kalın kıyafetler giymek yerine, ince kıyafetlerin üst üste giyilmesi önerilir. Bu kıyafetler ise yün, yün sentetik karışımı ve polipropilen gibi ıslanınca ısı yalıtma özelliğini kaybetmeyen kıyafetler olmalıdır. Kış aylarında spor yaparken pamuklu giysilerden uzak durun.

Kulak, el ve ayaklar soğuğa en çok maruz kalan ve soğuktan en çok etkilenen organlardır. Bunları korumak için ise kayak tipi bere, eldiven ve dışta yün içte polipropilen çift çorapların kullanımı önerilmektedir. Eğer ki hava koşulları çok kötü ise spor ertelenmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver