Soğanın Faydaları-Soğan Sağlığa Faydalı mı? Hakkında Bilgi

Aşağıda Soğanın Faydaları-Soğan Sağlığa Faydalı mı? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

soğan faydaları

soğan faydaları

Soğan tarih boyunca günümüze kadar neredeyse tüm kültürlerde fakir yiyeceği olarak görülmüştür. Eskilerin deyimiyle kuru soğan aslında o kadar da kuru bir yiyecek değil. Bunu son dönemlerde yapılan bilimsel çalışmalarla daha iyi algıladık. Soğan öyle bir yiyecek ki bir antibiyotik kadar etkili bir bitkisel iksir olarak tanımlanabilir. Soğanın keskin kokusu sizleri kesinlikle bu güzel ve faydalı yiyeceği tüketmeden alıkoymasın. Şimdi soğanın vücuda olan mucize etkileri ve sağlığa faydaları hakkında daha ilginç bilgiler verelim:

• Soğanda bulunan flavonoitler, kükürtlü bileşikler ve bilhassa Kuersetin isimli bitki kimyasalı, kalp sağlığını koruyucu ve kanser oluşumunu engelleyici etkisi ile sağlık açısından önemli etkilere sahip olduğu belirtiliyor. Kuersetin aynı zamanda, bronşit, zatürre ve gut gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabiliyor.

• Soğan düzenli olarak tüketildiğinde bir çok kanser türüne yakalanma riskini önemli derecede azaltmaktadır. Soğanın iyi geldiği kanser hastalığı çeşitleri arasında yumurtalık kanseri, bağırsak ve mide kanseri, gırtlak kanseri ve akciğer kanser sayılabilir. Zaten ABD de yayınlanan sayılı tıp dergileri arasında olan American Journal of Clinical Nutrition dergisinde soğan ve sarımsak yiyenlerde kötü huylu kanser gelişiminin durduğu konusunda bir çok bilimsel makale yayınlanmaktadır.

• Balgam söktürücü ve sigara içenlerde balgamı azaltıcı etkisi ile de soğan kürü faydalar sunuyor. Özellikle alerjik astım ve bronşitte balgam istenmeyen bir durum olup öksürük nöbetlerini tetiklemektedir. Bu noktada sadece soğan yemek zorunda değilsiniz. Soğan suyu içerek te balgama bitkisel çözüm bulmak mümkündür. Alerjik astıma iyi gelen soğan, içerdiği kükürtlü bileşikler sayesinde doğal bir alerji tedavisi kürü seçeneği sunuyor. Diğer bir alternatif alerjik rinit ve alerjik astık kürü ise meyankökü şerbetidir. Her iki bitki de kükürt açısından zengin yiyecekler grubuna girmektedir.

• Menopozda görülen kemik erimesini durdurmak için de doğal çözüm olarak kuru beyaz soğan tüketilmesi yararlıdır. Kadınlarda menopoz sonrası ortaya çıkan kemik erimesine karşı soğan doğal bir ilaçtır. Kuru beyaz soğanda yeralan GPCS adlı bileşimin kemik erimesine karşı etkili olduğu belirtiliyor.

• Soğan kemikleri güçlendirir ve kemik erimesine karşı kesin bir doğal tedavi seçeneği sunar. Kadınların ve kemik erimesi şikayeti olan kişilerin her gün çiğ olarak tüketmesi gereken bir gıdadır.

• Pıhtı giderici etkisiyle kalp ve damar hastaları için kurtarıcı bir yiyecektir Bu özelliğiyle doğal aspirin olarak ta adlandırılabilir. Kısacası soğan kan pıhtılaşmasını düzenler. İçindeki esterler kanın pıhtılaşmasına engel olan bir besindir.

• Damar tıkanıklığına iyi gelen bir yiyecek olan soğan, içerdiği flavonoid bileşenlerinden dolayı damarları genişletici etki sağlamaktır.

• Kan yağı yani trigliserid düşürücü etkisi ile de kolesterol hastalarının mutlaka sürekli biçimde kullanması gereken bir yiyecekir. Yapılan bilimsel deneylerde çiğ soğanın yemekten sonra kandaki toplam yağ oranını önemli ölçüde düşürdüğü gözlemlenmiştir.

• Kan şekeri ve tansiyon düşürücü özelliğinin yanında birçok çok vücut fonksiyonu üzerinde de olumlu etkileri vardır.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu soğanın damar sertliğinden koruma ve iştahsızlıkta kullanılabileceğini belirtmiştir.

• Mide mukozasındaki bezlerin salgısına uyarıcı etki yaptığından dolayı iştah açıcı yönü vardır.

• Bronşit, öksürük, boğaz iltihabı ve boğaz ağrısı için soğan suyuyla balın karıştırılmasıyla hazırlanan macun yararlı etkilerde bulunur.

• Kuru soğandaki dimethylthiophen grubu ve türevleri ile isofucosterol etkin maddeleri menopoz şikâyetlerinde görülen ateş basmalarına karşı etkilidir.

• Vücudda üretilen kuvvetli bir antioksidan olan glutatyon un üretimi için cystein maddesinin soğan yenilerek alınması gerekiyor.

• Soğandaki cystein maddesi balgam sökücü olarak eczanelerde satılan bazı ilaçların ana maddesiyle aynıdır.

• Soğanın içinde serbest radikalleri zararsız hale getiren Quercetin adlı güçlü bir antioksidan bulunur.

• Soğan, sarımsak, turp, kereviz, lahana gibi sebzelerin içerdiği kükürtlü bileşikler mide kanseri ve bazı kanser türlerinin oluşma riskini azaltır, vücuttaki zararlı maddelerin etkisiz hale getirilmesini sağlarlar.

• Soğan düzenli ve sürekli şekilde çiğ olarak yenmeli ya da günde üç kez yemeklerden önce bir çorba kaşığı soğan suyu içilmek suretiyle tüketilmelidir. Bazı sorunlar için de kür şeklinde kullanımı önerilmektedir. Soğan kürü uygulaması yapılırken taze olarak hazırlanması ve ılık olarak içilmesi gerekiyor.

Soğanın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Soğan taze olarak tüketilmeli ve kesildikten sonra bekletilmemelidir. Kaabuğu soyulan soğanın meyvesi havayla doğrudan temas ettiğinde göz yaşartıcı etki yapar. Aslında soğanın göz yaşartmasının nedeni içerdiği uçucu bitkisel yağ asitlerinin soğanın içerisinden kaçmasıdır. Soğanın besleyici değeri de böylelikle azalmaktadır. Aynı şekilde pişirilen veya yağda kavurulan soğan de çiğ soğana nazaran daha az besleyici niteliğe sahiptir. Soğandan en yüksek faydayı elde edebilmek için kesildikten en geç 15 dakika içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Yemeklere konulan ve ısıl işlemlerden geçen soğan da içerdiği kükürtlü bileşenleri önemli ölçüde kaybetmektedir.

Doğrandıktan 30 dakika sonra, soğan içerisinde bazı ayrışmalar meydana gelir ve bu ayrışma maddeleri hassas bağırsak ve midelerde gaz toplanmasına, mide ekşimesine ve karın ağrılarına neden olur.

Soğan sarımsakla beraber yenmemelidir. Birlikte yenmesi bağırsaklarda mayalanma sonucunda ağrıya neden olur.

Sos içindeki soğanın hazmı zordur.

Hipoglisemi sorunu olanlar soğan kürünü uygulamamalıdır.

Soğanın Besin Değerleri : 100 gr için.

Vitamin A: 50 İ.Ü.

Vitamin C: 9 mg .

Kalsiyum: 32 mg .

Fosfor : 44 mg .

Potasyum : 300 mg .

Karbonhidratlar : 10,3 gr .

Protein: 1,4 mg .

Kalori: 45

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver