Slovenya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Slovenya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Slovenya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Slovenya Nedir, Slovenya Ne Anlama Gelir, Slovenya Ne Demektir, Slovenya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Slovenya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Slovenya Anlamı

Slovenya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Slovenya Cumhuriyeti’dir. Başkenti Lubliyana olan ülkenin, nüfusu 1 970 056 kişi (2000), yüz ölçümü 20 250 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Dinar, resmî dili Slovence’dir. Halkın %98′i Hristiyan, %2’si de diğer dinlere mensuptur. Doğu Avrupa’da yer alır. Komşuları, kuzeyde Avusturya, kuzeydoğuda Macaristan, doğuda ve güneyde Hırvatistan, batıda İtalya’dır. Kişi başına düşen ulusal gelir, 10 900 $, zorunlu eğitim süresi 8 yıl, insanların ortalama ömrüyse 73 yıldır.

En büyük kenti, Lubliyana, en yüksek dağı, Triglav (2863 m)’dır. Başlıca akarsuları, Drina, Mura, Kolpa ve Sava ırmaklarıdır. Slovenya, yüzey şekilleri bakımından dört bölgeye ayrılır: Sloven Alpleri, güneybatıdaki Karst, İstria kıyısı, Alp eteklerindeki ovalar ve tepeler. Ülkenin kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi, plâtolar ve ovalarda sıcak yazlar ve soğuk kışlarla belirlenen kara iklimi egemendir.

Ülkenin doğal kaynakları; linyit kömürü, kurşun, çinko, cıva, uranyum ve gümüştür. Tarım ürünleri, patates, kenevir ve ketendir. Ülkede koyun ve sığır da yetiştirilir. Endüstrisi, turizm, orman işletmeciliği, demir-çelik sanayii, madencilik, metalürji, elektronik ve tekstile dayalıdır. Başlıca kentleri, Lubliyana, Maribor, Kranj ve Celje’dir.

Konu ile ilgili aramalar: Slovenya Nedir Slovenya ödev ara Slovenya kelime anlamı Slovenya sözlükte ara Slovenya ansiklopedi bilgi bankası ara Slovenya ne demek Slovenya neye denir

Slovenya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver