Skaler ve Vektörel Büyüklükler kısa özet (hakkında kısaca bilgi) konu anlatımı

Fizikte büyüklükler skaler ve vektörel olmak üzere iki gruba ayrılır.
Skaler ve Vektörel BüyüklüklerSkaler Büyüklükler: Sayısal büyüklüğü ile tam olarak tanımlanabilen büyüklüklere skaler büyüklük denir. Oda sıcaklığı 18°C tır, sınav süresi 45 dakikadır, Ahmet’in boyu 128 cm kütlesi 35 kg dır, 1 bardak sütün verdiği enerji 62 kilokaloridir.
Bu örneklerden de anlaşıldığı gibi bir rakam ve bir birimle verilen büyüklüklerin ne ifade ettiği kolaylıkla anlaşılmaktadır. Kütle, zaman, sıcaklık, uzunluk, enerji, hacim, elektrik yükü gibi büyüklükler Fizikteki skaler büyüklüklerden bazılarıdır.

Fizikteki bazı büyüklükler, yön ile birlikte verilmediğinde ne ifade ettiği tam olarak anlaşılamaz. Açık denizde seyreden bir kaptan için rüzgârın 40 km/h lik hızla estiği bilgisi yeterli değildir. Rüzgarın hangi yönde estiği de bilinmelidir. Bir araç, 200 N şiddetinde kuvvet uygulayan iki kişi tarafından çekilmektedir. Kuvvetlerin yönleri verilmeden aracın hangi yönde hareket ettiğinin bilinmesi mümkün değildir. Kuvvetlerin büyüklükleri ile birlikte yönleri de bilinmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Skaler ve Vektörel BüyüklüklerŞekildeki cisme 30N kuvvet uygulanırsa ne tarafa hareket eder? Sorusunda bir eksiklik olduğunu düşünürsünüz çünkü kuvvetin ne taraftan ve nasıl uygulandığını bilmeden cismin hareket şeklini söylememiz mümkün değildir.

Bu örneklerde açıklandığı gibi bir yön ile birlilkte ifade edilen büyüklüklere vektörel büyüklükler denir. Kuvvet, hız, yer değiştirme, ivme, momentum bazı vektörel büyüklüklerdir.

Skaler ve Vektörel BüyüklüklerVektörel büyüklükler şekilde görüldüğü gibi yönlendirilmiş doğru parçası ile gösterilir. Vektörü ifade eden A harfinin üzerindeki ok, o niceliğin vektörel bir büyüklük olduğunu gösterir.

Resim Galerisi

Name:	Skaler ve Vektorel Buyukluk.png 
Views:	- 
Size:	389 Byte 
ID:	32791   Name:	Skaler Buyukluk.jpg 
Views:	- 
Size:	12,0 KB (Kilobyte) 
ID:	32790  Name:	Vektorel Buyukluk.png 
Views:	- 
Size:	442 Byte 
ID:	32792
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver