Şizofreni Nedir?

ŞİZOFRENİ

Genellikle gençlerde görülen bir hastalıktır. 13-14 yaşından önce başladığı nadiren görülür. Erken bunamada kalıtımın, psikolojik sebeplerin ve beyinin belirli dokusunda değişiklikler yapan çeşitli sebeplerin etkileri vardır.

şizofreni nedir şizofrenik hastaların tedavisi var mı sizofreni nasıl bir hastalıktır
Hastalar etrafları ile ilgilerini keserler. Hayal alemlerinde kendilerine göre bir dünya kurarlar. Çalışma ve topluma uyma kabiliyetleri azalır. Bazen yersiz şüphelere kapılır ve hayal görürler.

Şuurları (bilinç) bulanıktır, idrakleri kusurludur. Keder duyguları ve yakınları ile ilgileri azalmıştır. Bazen sevinilmesi gereken olaylar karşısında üzüntüye kapılırlar, üzücü olaylar karşısında ise sevinirler. Fikirleri arasında bağlantı kalmamıştır, birbiri ile ilgisi olmayan konuları sıralar dururlar. Konuşmaları ve yazdıkları yazılar bir anlam taşımazlar. Arasıra kelime bile icadederler. Kendilerine karşı da ilgileri azalmıştır. Pis ve perişan hale gelirler. Bir sürü korkulu hezeyan (sayıklama) içindedirler. Olmayan şeyleri gördüklerini zanneder ve ağızlarına gelen kötü tat hissinden yakınırlar. Düşündüklerini duyar ve görür hale gelmişlerdir. Her duydukları ses ve her gördükleri şey onlara korku verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Onlara göre; kötülük yapmak için herkes onun aleyhine birleşmiştir. Fırsat beklemektedirler. Bu his ve duydukları seslerin etkisi altında etraflarına zarar veren hareketlere girişebilirler. Bu esnada çok tehlikelidirler.

Bazen yemek içmek istemezler ve bu durumda saatlerce hareketsiz kalabilirler (katatoni). Bazen iki duvar arasında devamlı olarak gider gelirler. Böyle zamanlarda yakınlarından geçenlere yumruk atmayı ihmal etmezler.

Hastaların anılarında pek bozukluk olmaz. Uzun süre her şeyi hatırlayabilirler. Durgunluk halleri bazen ani ataklara döner. Fakat bu anlamı olmayan bir kırıcılıktır. Bir süre sonra vazgeçerler. Bu hastalarda yüzde yüz iyileşme nadirdir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver