Siyatik

SİYATİK

Yunanca (İşiyon), kalça mafsalı sözcüğünden kaynaklanmıştır. Tıp dilinde işias diye de anılır. Ağrı, kulunç tutulması gibi bir rahatsızlık verir, ancak boynumuzdaki tutulma gibi ağrılarla hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Siyatik ağrısının nedeni olan siyatik, insan vücudunun en uzun siniridir. Birçok yan uzantılarıyla da kalça, alt ve üst baldır eklemlerini, eklem kaslarını ve bacağın üst kısmını (cildi) sarar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu alanda ortaya çıkan şiddetli sancının birçok nedeni olabilir. Ağır bir şey kaldırırken aniden eklemin tutulması gibi. Eklem kıkırdaklarının zedelenmesi en sık rastlanılan nedenlerden birisidir. Metabolizma rahatsızlıkları, diğer hastalıklar da bazen kalça eklemlerinde bu tür rahatsızlıklara neden olabilir.

Siyatik ağrılarının tipik bir yanı da öksürürken aksırırken ya da tuvalette iken ağrıların daha keskin biçimde hissedilmesidir. Önlem olarak sert bir yatak şiltesi kullanılması önerilir.

Siyatik şikayeti olan hanımlar yüksek topuklu ayakkabıları mümkün oldukça giymemelidir. Tedavide ağrıyan yerin sıcak tutulması, yatak istirahati ve ağrı kesici ilaçlar önerilir. Fizik tedavi uzmanları da tedavi uygulamaktadır. Bu tür hastalar için cerrahi müdahale de gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver