Sivilce Gidermek İçin Ne Yapmalı, Sivilce Nasıl Giderilir, Sivilce Tedavisi

sivilce tedavisi önerisi, sivilce ve aknelerden kurtulmanın yolları, sivilce ve tedavileri, sivilcelerden kurtulmak için ne yapılmalı

Sivilce Sorunlarına Dur Diyecek Öneriler

Sponsorlu Bağlantılar

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sivilceler, cildimizde  var olan mikropların toplanarak çeşitli yağ hortumlarından çıkmasıyla oluşan kötü görünümlerdir. Vede sıkıntı verici bir durumdur sivilcelerin verdiği kötü görüntü. Yoğunlukta ergenlik dönemlerinde sıkça karşılaşılan bir durumdur sivilceler. Kötü bir görüntü sergileyen sivilcelerden kurtulmanız için sizlere önemli önerilerde bulunuyoruz…

 

 

 

Yüzünüzde çıkan çeşitli sivilcelerin tedavisini asla kendiniz yapmamalısınız. Kesinlikle sivilceler sıkılmamalıdır. Çünkü sıkılan sivilceler, bireylerin sivilceyi dibe doğru itmeleriyle beraber yaptıkları patlatma sonucunda mikropları etrafa yayabilmektedirler. Bu da maalesef tekrar sivilce problemini meydana getirebilir.

Sivilcelerin temizlenmesi, tedavisi için bu konuda uzman olan, doktor olan kişiler yardımıyla ya da onların denetlemesiyle yapılması gereken bir tedavi türü olacaktır. Onun dışında bireyin kendisinin sivilcesini sıkması sonucunda ilerleyen zamanlarda sivilce izinden kurtulamaması problemi de meydana gelebilir.

Sivilceden kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Klasik olarak çeşitli sürme yöntemiyle ilaçlar kullanılmaktadır. Sivilcelerin bulunduğu bölgelerde kullanılan bu ilaçlar, sivilcenin mani olduğu yağ tabakasını açma da yardımcı olarak sivilce problemini de giderir.

Çeşitli sivilce sorunlarını ciltte meydana getiren mikropların cildinizden gitmesi için de antibiyotik üzerine üretilmiş jel ya da kremler yine kullanılarak sivilce problemleri giderilmektedir. Yağlanma problemlerini azaltan çeşitli krem türü kozmetik ürünler de yine tedavi yöntemleri içerisindedir.

Günümüzde sivilce sorunu olan bireylerin genelde yüzlerinin yoğun şekilde yağlı olduğunu biliriz. Böyle durumlarda yüzün temiz tutulması için yüzün bol bol yıkanması doğru bir kavram değildir. Sivilceli ciltlerin günlük olarak 2 defadan fazla ciltlerini temiz tutmak için yıkamaları yanlış bir durumdur. En fazla 2 defa yıkanmalıdır. Sabun yerine sabun bezleri ya da cildi temizleyen jeller kullanım konusunda yardımcı olabilir.

Ayrıca sivilcelerinizi temizlemek için cildinizi temiz tutmanız açısından kullanacağınız nemlendiricinin de “sivilce yapmaz” şeklinde bir uyarının olmasına da dikkat etmelisiniz. Ve nemlendiricinin yağsız olmasına dikkat edin.

Sivilce Giderme

Sivilce GidermeDermatolojik adıyla akne olan sivilceler küçük ama can sıkıcı kabarcıklardır.Sivilce giderme hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır.

Özellikle ergenlik çağındaki, gençler için büyük bir problem olan sivilcelerden kurtulmak için evde yapabileceğiniz uygulamalar var.Evde uygulayacağınız yöntemlerle, sivilcelerden büyük oranda kurtulabilirsiniz. yaygın kullanılan bu yöntemle, sivilcelerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Aspirin:

Ergenlik çağında herkesin sivilcesi olmuştur. Bir aspirini ezerek ve çok az suyla bunu ıslatarak,sivilcelerin üzerine sürün. Ve sivilcenin üzerinde birkaç dakika kalmasını sağlayın, sonra sabun ve suyla yıkayın. Bu kızarıklığı giderecek ve ağrısını hafifletecektir. Eğer, sivilceniz halen geçmediyse bu uygulamayı sivilceniz tamamen iyileşene kadar her gün deneyin.

Zeytinyağı:

Akneyi tedavi etmek için yüzünüze zeytinyağı sürmek biraz tuhaf  gelebilir. Ancak birçok insan bunun işe yaradığını söylüyor. 3 çorba kaşığı zeytinyağı ile 4 çorba kaşığı tuzu karıştırın ve macun hazırlayın. Karışımı elinize ve parmaklarınıza sürün ve yüzünüze yayın. Bir iki dakika bekledikten sonra, ılık ve sabunlu suyla yüzünüzü durulayın. Bir hafta boyunca bunu her gün uygulayın, daha sonra ise bu uygulamayı haftada 2 ya da 3 kez yapın. Yüzünüzde farkedilir bir iyileşme göreceksiniz. Zeytinyağı cildin doğal nemini iyileştirirken, tuz da gözenekleri temizliyor.

3. Diş macunu:

Yüzünüzün ortasında kocaman duran sivilcenizden şikayetçiyseniz, sivilcenin üzerine jel ve beyazlatıcı olmayan diş macunu sürün. Sabaha kadar sivilceniz kurumuş olacak. Diş macunu sivilcenin suyunu alır ve yağı içine çeker. Bu yöntem çok işe yarar. Ancak, hassas ciltler için tahriş edici olabilir

Yüzdeki sivilce ve siyah noktaları gidermek için çeşitli yöntemler.

Şunu mutlaka belirtmeliyim ki sivilce sadece birsebebe bağlanmamalıdır. 1 ürünün geçireceği düşüncesini kafamızdan atmalıyız ki sağlıklı bir güzelliğe kavuşalım. Sivilceye ortam hazırlayan çok etken vardır. Uykusuzluk, stres, yanlış ürün(sabun, krem, makyaj malzemeleri, vs…)

Bunun için küçük öneriler….

• Tencereyi yarısına kadar su ile doldurun ve ocağa koyun. O buhar oluşturana kadar sizde bu arada yüzünüzü yıkayın ve havlunuzu yanınıza alın. Buharlaşmaya başlayan suya başınızın üstüne havluyu koyarak eğilin ve 10 dakika bekleyin. Bunun düzenli yapılması cildinizin sıklaşmasına ve sivilce oluşturan ortamın zamanla yok olmasına yarayacaktır.

• 1 kaşık limon suyuna, 1 kaşık tarçın karıştırın ve sivilcelere sürün. Kuruduktan sonra yıkayın.

 Portakal kabuğunu rendeleyin ve havanda ezerek krem haline getirin, sivilcelere sürün. Bir süre sonra yıkayın.

 Bir diş sarımsağı ikiye kesin ve iç kısmını tam sivilcenizin üzerine surun. Bunun devamlı yapılması probleminizi ortadan kaldıracaktır.

• Eşit miktarlarda limon suyu ve gül suyunu karıştırın ve problemli bölgeye sürün. Yarım saat sonra ılık su ile yıkayın. Bunun sıklıkla yapılmasının sonuçları da mükemmeldir.

• Olgun domatesi püre haline getirip sivilceli alana sürün ve l saat sonra yıkayın. Böylece gözenekleriniz küçülecek ve sivilce oluşumunu önlemiş olacaksınız.

 l kaşık sirkeye, bulamaç yapabilecek miktarda tuz ekleyin ve sivilcenizin üzerine sürün. Yarım saat sonra ılık su ile yıkayın.

 Bir salatalık alın ve rendeleyerek püre haline getirin. Suyunu sıktıktan sonra cildinize uygulayın, bu şekilde gözenekleriniz ufalacak ve cildiniz ışıltılı bir görünüm alacaktır.

Not: Sivilcenin temiz havaya, iyota, bakıra ihtiyacı vardır. E vitamini alın sigara ve içkiden, fındık, çekirdek gibi yiyeceklerden uzak durun. Bol bol su için..

İşte birkaç karışım daha;

1.Karalahana:
Karalahanayı 5 dakika kadar kaynatıp soğuyan suyuyla yüzümüzü 2-3 gün yıkıyoruz.Yüzdeki siyah noktaların ve sivilcelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

2.Aspirin – kuru maya;
Bir aspirini ve bir tatlı kaşığı kuru mayayı 1 tatlı kaşığı oksijenli suda kıvamlanıncaya kadar karıştırın sürün.20 dakika bekletip yıkayın.Sivilce ve sivilce izlerinin yok olduğunu göreceksiniz.Kesintisiz bir hafta boyunca deneyin.

3.Mısır unu;
Bir yumurta akı,iki tatlı kaşığı süt,4 tatlı kaşığı mısır unu.Hepsini karıştırıp katı kek kıvamana getirip.20 dakika yüzümüzde bekletip yıkıyoruz.Cilde durulu ve siyah nokta kabusuna son veriyor.

4.Yumurta akı – çay şekeri;

Bir tatlı kaşığı yumura akı ve iki tatlı kaşığı çay şekerini köpürünceye kadar karıştırıyoruz.Köpükleri alıp yüzümüze ince bir katman halinde sürüyoruz. Kuruyunca parmaklarımızın ucuyla ağda yapar gibi o katmanı çekin.Ilık suyla yıkayın.3 gün üst üste yapmakta fayda var.

5.Maydanoz suyu;
Maydonoz suyunun cilde faydaları saymakla bitmez.Bir tutam maydonozu sıcak suda 1 saat bekledin sonra suyunu süzün posasını da atmayın.Suyunu pamukla cildinize uygulayın.Posasını da 5 dakika cildinizde bekletin.Akneleri siyah noktaları azaltır,cilde sağlıklı ve parlak bir görüntü verir.

Sivilce Giderme Yolları

Yaşı aslında.

-Çok aburcubur yeme(Örn:Cips)
-Yüzünü olabildiğince temiz tut.Fırsat buldukça yıka.
-Mağlum işi minimuma indir.

Bunları yaparsan sivilcelerinde azalma olacağını düşünüyorum.

Sivilceleri ,Akneleri ve Sivilce Lekelerini Gidermek İçin Bitkisel Çözümler

Her bayanın sorunlarından birisi sivilceler değilmidir? Ergenlik döneminde özellikle başlıca sorundur. Her türlü giderici yollara başvururuz. Türlü türlü maskeler, öneriler hep aklımızda bulunur. Ama bazıları bitkisel olmamasının yanısıra,cildimizi iyileştirmekten çok kötüleştiriyor. Fakat bitkisel maskelerde bu gibi durumlar çok fazla ortaya çıkmıyor.

Sivilcelerle başa baş mücadele etmek için sizlere en iyi yardımcı olarak güzel bitkisel maske tarifleri önerebiliriz.
[IMG]

Bir tutam biberiye otu,
Bir tutam adaçayı,
Saf alkol
Bir tutam biberiye otu ve bir tutam adaçayı kaynamış suya atarak demleyim. 15 – 20 dk bekletin. Temiz bir kaba süzerek içerisine bir kahve fincanı saf alkol ilave edin ve karıştırın. 15 – 20 gün temiz bir pamukla yada bezle yüzünüze uygulayabilirsiniz

Sivilce Geçirici Krem

4 bardak gülsuyu
2 elma (dilimlenmiş)
2 çorba kaşığı kıyılmış rezene
2 çorba kaşığı kıyılmış kereviz
2,5 yemek kaşığı arpa unu
3 yumurtanın akı
1 tatlı kaşığı lanolin

Kaynayan suya oturtulmuş bir kasenin içinde gülsuyu, elma, rezene, kereviz ve arpa ununu pişirin. Kaynayan karışım lapa bir hal alınca buna iyice çırpılmış yumurta akını ve lanolini ekleyin. Süzün. Düzgün bir karışım haline gelinceye dek çırpın. Buzdolabında saklayın. Sivilceniz olduğunda üzerine sürün.

Akne İçin Maske

1 adet portakal
1 çay kaşığı kabartma tozu

Portakalın kabuklarını önce rendeleyin daha sonra havanda krem haline gelinceye kadar dövün. Üzerine 1 çay kabartma tozunu ilave edin. Sivilcelerin üzerine sürün ve en az 30 dakika bekletin.

Akne Maskesi

1 adet ayvanın çekirdekleri
1 tatlı kaşığı pudra

Ayvanın çekirdeklerinin üzerine su çıkacak kadar su ilave edip 2-3 dakika kaynatın. Kaynattığınız suyu 1 gün bekletin. Üzerine 1 tatlı kaşığı pudra ilave edip sivilcelerinize sürün.

Normal Ciltler İçin Sivilceye Tonik

1 su bardağı suda 2 poşet yeşil çayı demle. Her Gün cildini sil.

Ergenlik Sivilcesi – Akne Maskesi

1 tatlı kaşığı kuru maya
1 aspirin (öğütülmüş)
1 çay kaşığı oksijenli su
Tüm malzemeleri karıştırın. 1 hafta her gün sivilceli bölgenizi bu karışımla yıkayın. 30 dakika bekletin. Yıkayın.

Sivilce Lekeleri

*Gece yatmadan önce cildinizi temizleyin. Yarım limonun suyunu sıkın. Yüzünüze sürün. Sabah 1 tatlı kaşığı pak maya, 1 adet aspirini un haline getirin, içine 1 tatlı kaşığı oksijenli su koyup boza kıvamına gelince yüzünüze sürün. 20 dakkika bekletip yıkayın.

*1 çay bardağı taze bakla içini haşlayıp ezin. 1 çorba kaşığı badem yağını ekleyip karıştırın. Ardından cildinize sürüp 20 dakika bekletin. Ilık suyla temizleyin. Bu karışımı haftada 1 gün tekrarlayın.

*Bir yumurta akını, bir çay kaşığı limon suyunu ve aynı ölçüde balı, iki yemek kaşığı pastane mayası ile karıştırın. 20 dakika cildinizde bekletip yıkayın.

Sivilce oluşumu ve lekeleri
1 tatlı kaşığı kadar beyaz kil,
1 tatlı kaşığı kadar kayısı yağı ( aktarlardan bulabilirsiniz ),
2 yemek kaşığı elma sirkesi,

Malzemelerimizin tümünü cam kasede karıştırıyoruz. Akışkan bir kıvamı tutturunca cildinizdeki sivilce oluşan yada sivilce lekelerinin bulunduğu bölgeye sürüp nemli bir tülbent örterek 20 dakika kadar bekleyin. 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayın hepsi bu kadar. İnşallah bu sefer sivilcelerden ve sivilce lekelerinden kurtulursunuz.

Sivilceleri kendimizden uzaklaştırmak için bu öneriler bize çok yardımcı olacaktır. Deneyince cildinizdeki değişimi sizde fark edeceksiniz.

Sivilce izlerini hemen giderme

Sivilce izlerini yok etmek mi istiyorsunuz? İzlerini bir kenara bırakalım kimse yüzünde sivilce olsun istemez. Bunlar yalnızca fiziksel görünümünüzü değil genellikle duygusal yönden de sizi etkiler. Fakat yüzünüzde yara izi ile yaşamaya razı olmak zorunda değilsiniz. Temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için yapmanız gerekenler burada.

  • Sivilce izlerine engel olmanın en iyi yolu onları yok etmektir. Asla sivilcelerinizi sıkmayın yada patlatmayın, bu sivilcelerin iz bırakmasına yol açar. Cildinizi sürekli temiz tutun ve sivilce üzerine makyaj yapmayın aksi halde daha kötü hale gelecektir. Sivilce izlerini önlemek için önce sivilceleri önleyin ve öncelikle bkz:
  • Sivilce izlerini sağlıklı beslenerek giderin. Evet, bol miktarda su içmek ve meyve sebze tüketmek sivilce izlerini giderebilir. Meyve ve sebzeler cilt sağlığınızı korumak için gerekli vitaminleri sağlarken su ise cildinizin yenilenmesine ve temizlenmesine yardımcı olur. Limon suyu da derinin hızlı değişimine yardımcı olduğundan sağlıklı derinin gelişmesini sağlar.
  • Ayrıca eczanelerden edinebileceğiniz sivilce izlerini kaldırmaya yönelik ilaçlar sivilce izlerini tedavi etmenize yardımcı olacaktır. Bir diğer seçenek lazer ile cildi yenileme olabilir.
  • Bazı insanlar sivilce izlerini ve iltihaplarını yok etmek için buz kullanırlar. Temel olarak buzun soğuğu sivilce izlerini tedavi ederek cildinizi daha az iltihaplı ve pürüzsüz bir hale getirir. Buz küplerini bir bez parçasına sarın ve her gün 15 dakika sivilce üzerinde bekletin.
  • Günde iki kez sivilcelere uygulandığında kuşburnu çekirdeği yağı da sivilce izlerini gidermenize yardımcı olur. Kuşburnu çekirdeği yağı aynı zamanda yaşlanma geciktirici  özelliğe sahiptir, cildinizi gençleştirir, kırışıklıkları azaltır ve cildinize doğal bir renk kazandırır…
Geçmiş olsun

Sivilce Giderme Yolları..

Sivilce Giderme Yolları..

Sivilce sorunu özellikle ergenlik çağında bizi çok zorluyor, hele de cildimiz eğilimliyse vay halimize.bunun için bazı pratik tarifler var tabi ki.doğal ve pratik siyah nokta giderme yolları :

Siyah Noktalar için, genellikle tavsiye edilen maske için ihtiyacınız olan; yalnızca bir kase yoğurt ve bir limonun suyu…

Limon suyu ile yoğurdu karıştırıp gözlerinize değmeyecek şekilde yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar bekleyin.

Limon suyu cildinizi dezenfekte eder, sivilcelerinizi kurutur ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olurken; yoğurt ise cildinizi besleyerek nemlendirici vazifesi görür. Aynı zamanda cildinizin yağ miktarını dengeler.

Haftada bir defa uygulayabileceğiniz bu maskenin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Ayrıca isterseniz, maskenizi çıkardıktan sonra, cildinizi içerisine papatya çiçekleri atılmış, kaynamış su buharına 5 dakika kadar tutabilirsiniz. Papatya cildinizi dinlendirir ve canlılık kazandırır..

Bir başka etkili olan yöntem ise;

1 tatlı kaşığı mısır unu ve 1 tatlı kaşığı yoğurdu karıştırıp, göz çevreniz hariç cildinize uygulayın.. 15 dakika kadar sonra cildinizi yıkayın..

İsterseniz, ardından papatyalı su buharına yüzünüzü 5 dakika kadar tutabilirsiniz.

Haftada bir defa uygulayabileceğiniz bu maske, siyah noktaların azalmasına yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver