Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü olan üniversiteler, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü hangi üniversitelerde var? 2013-2014

Üniversite sınavına hazırlanan ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Bu program, sivil hava taşımacılığının işletme ve yönetimi alanında çalışacak elemanlar yetiştirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma Alanları:

Mezunlar, Sivil Hava Ulaştırma İşletmecisi unvanı ile hava limanlarının ve terminallerin verimli bir biçimde yönetilmesinden sorumlu olup yolcuların güven içinde ve rahatlıkla seyahat etmelerini sağlamaya çalışırlar. Çalıştıkları işletmede para, malzeme ve insan gücünün en verimli şekilde kullanılması ve uçakların kârlı bir biçimde çalıştırılması için yönetim planları hazırlarlar. Uçakların yük ve yolcu miktarları bakımından kapasitelerine uygun olan veya olmayan uçak, yük, yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu sağlarlar.

Son derece kompleks bir yapıda olan, pahalı ve kapsamlı yatırımlar gerektiren ve yoğun rekabetin yaşandığı havacılık sektöründe, şirketler, ekonomik etken ve emniyetli uçuşun sağlanması, işletmenin amaçlarına ulaşmada etkin kararların alınması konularında en önemli konularında en önemli unsur olarak, işletme yöneticileri ve yetişmiş personeli görmektedir. Türk sivil hava ulaştırma sektörünün son yıllarda göstermiş olduğu hızlı gelişmeler doğrultusunda hava alanları ve havayolu işletmeleri, bir ekonomik plan dahilinde uçağın personel işletimini gerçekleştirebilecek gerekli teknik ve ekonomik bilgilerle donanmış elemanlara ihtiyaç duymaktadır. Mezunlar, THY’de ve özel havacılık şirketlerinde iş bulma olanağına sahiptir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Gelişen teknolojiye uyum sağlayabilmek ve işletmelerin verimini artırabilmek için bu alanda yetişmiş nitelikli elemanlara gelecekte de ihtiyaç duyulacaktır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Sayısal düşünme yeteneğine sahip olması
Matematik ve sosyal bilimlere ilgi duyması
İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi
Düşüncelerini başkalarına açıkça ifade edebilme, ikna yeteneğine sahip olması
İnsan ihtiyaçlarına karşı duyarlı, sabırlı, anlayışlı ve hoşgörülü olması
Zamanı iyi kullanma ve organizasyon yeteneğine sahip olması
Ayrıntılara dikkat etmesi
Sorumluluk sahibi olması gerekir.

SİVİL HAVA ULAŞTIRM İŞLETMECİLİĞİ (YGS–6)
ÜNİVERSİTE     TABAN P     BAŞARI S
ANADOLU Ü.     447,058     66.100
KOCAELİ Ü.     431,165     87.800
ERCİYES Ü.     416,011     113.000
MUSTAFA KEMAL Ü.     394,260     158.000
ERCİYES Ü. (İÖ)     390,618     167.000
ERZİNCAN Ü.     389,279     170.000

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver