Sitrik Asit Nedir Hakkında Bilgi

Sitrik Asit Nedir

Sitrik Asit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sitrik Asit Nedir, Sitrik Asit Ne Anlama Gelir, Sitrik Asit Ne Demektir, Sitrik Asit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sitrik Asit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sitrik Asit Anlamı

Bitki ve hayvan dokularında, özellikle ekşi meyvelerde bulunan renksiz, kristal yapılı, trikarboksilli bir oksi asit; limon asidi (C6H8O7). Ham şekerin Aspergillus niger adlı mantar aracılığıyla mayalanmasından elde edilir. Molekülünde asimetrik karbon atomu yoktur, optik izomeri göstermez. Bir molekül kristal suyuyla kristalleşir. Suda ve alkolde çözünür, eterde çözünmez. Ergime noktası 153°C’tır. Limon suyunda % 6 oranında bulunur. Çeşitli tuzlar ve esterler yapar. Magnezyum sitrat müshil olarak kullanılır. Besin, ilâç ve tekstil sanayiinde, ayrıca metalleri temizlemede kullanılır. Hücre metabolizmasında da sitrik asit çevriminde rol oynadığından hayati önem taşır.

Konu ile ilgili aramalar: Sitrik Asit Nedir Sitrik Asit ödev ara Sitrik Asit kelime anlamı Sitrik Asit sözlükte ara Sitrik Asit ansiklopedi bilgi bankası ara Sitrik Asit ne demek Sitrik Asit neye denir

Sitrik Asit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver