Sıtma Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Sıtma Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

Sıtma anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sıtma Nedir, Sıtma Ne Anlama Gelir, Sıtma Ne Demektir, Sıtma Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sıtma ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sıtma Anlamı

Sıtma Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi
Kandaki alyuvarlarda çeşitli sıtma etmenleri bulunmasından ileri gelen, insan ve hayvanda rastlanabilen bir hastalık; malarya. Bataklık bölgelerde sık ortaya çıkabilen bu hastalık, kendini ateş nöbetleriyle belli eder. 1881 yılında, Haveran tarafından hastalığı yapan asalak, yani plasmodium bulundu. Daha sonra, Ross bunun anofellerce taşındığını kanıtladı. Sıtmanın coğrafî dağılımı, anofellerin ve bazı sivrisinek ırklarının bol olduğu bölgelerde kendilerine uygun şartlarda üreyebilen plasmodiumların varlığına bağlıdır. Sıtma nöbetleri belli bir aşamayla ortaya çıkar. Önce titreme nöbetleri başlar, ateş yükselir, daha sonra terleme başgösterir. 1820 yılında Pelletier ve Caventou tarafından kininin, 20. yüzyılın başlarında da bazı sentetik ilâçların bulunmasıyla sıtmaya karşı etkin bir savaş başlatılmıştır. Hastalığa yakalanmış insanların bakımının yanı sıra, çevredeki diğer canlılara da önleyici olarak kinin verilmeli ve en önemlisi, durgun sularda oluşan sivrisinek kurtçuklarını yok etmeye çalışılmalıdır. Zamanında ve uygun tedavi yapılmadığında sıtma, hemen hemen tüm organlara zarar verebilir.

Konu ile ilgili aramalar: Sıtma Nedir Sıtma ödev ara Sıtma kelime anlamı Sıtma sözlükte ara Sıtma ansiklopedi bilgi bankası ara Sıtma ne demek Sıtma neye denir

Sıtma ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver