Şişmanlık ne demektir kimlere şişman denilir Hakkında Bilgi

Aşağıda Şişmanlık ne demektir kimlere şişman denilir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yağlar vücudumuzun koruyucu dokularından olmasının yanında aynı zamanda enerji verici özelliği nedeniyle yedek enerji deposu görevini de görmektedirler. Bir insanın şişman sayılabilmesi için vücudundaki yağ ve beden kitle oranının belli bir değerden yüksek olması gerekmektedir. Beden kitle indeksi adı verilen ve insanların vücutlarındaki kitlenin normal ideal kilodan ne kadar fazla yada düşük olduğunu ölçen bir indeks ile fazla kilolu ve obez olup olmadığımızı anlamak mümkündür. Gerçi kişiden kişiye değişen bir şey de insanların vücut yapılarıdır. Kimi insanlar ince yapılı olmaktadır. Bu kişilerin beden kitle endeksi düşük çıkmasına rağmen, fiziksel görüntülerinde göbek yağlanması veya bel kalınlaşması gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu nedenle vücut yapınıza bakmadan vücut kitle indeksini kullanarak bir insana zayıf yada şişmandır demek doğru olmayabilir. Keza spor ve egzeriz yapan kişilerde yoğun kas dokusu nedeniyle vücut kilosu diğer insanlara nazaran daha ağır olmaktadır. Ancak spor yapan kişilerde kan yağı ve trigliserid, kötü kolesterol gibi oranlar hiç olmadığı için fazla kilosuna rağmen diğer bazı az kilolu ve zayıf kişilere göre daha sağlıklıdırlar. Ayrıca zeytinyağı, balık eti gibi sağlıklı besinlerle beslenen kişilerde vücut kitle indeksi fazla seyretse bile, vücudun obezite ve fazla kilolardan dolayı en ufak bir rahatsızlığı gelişmez.

Bu nedenle şişmanlığın tam bir tanımını herkes için kapsayıcı olacak bir şekilde yapmak güçtür. Ancak fiziksel olarak vücudunda olması gerekenden daha fazla yağ dokusu birikmesi olan kişilere şişman demek mümkündür. Şişmanlığın diğer bir belirtisi de vücutta anatomik ve ortopedik bozulmalara yol açacak kadar kilo sahibi olmaktır. Vücuttaki orantısız kilo birikmesi şişmanlık olarak nitelendirilemez. Ancak bu durumun da çeşitli sağlık sorunlarına yol açma ihtimali mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver