Şişkinliğin Nedenleri, Şişkinlik Nedeni Nedir, Şişkinlik Nedenleri

şişkinlik problemi, şişkinlik sebepleri, şişkinlik sorunu neden olur, şişkinlik ve nedenleri

Şişkinlik neden olur?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Şişkinlik, günümüzde yaygın bir mide ve bağırsak hastalıklarından biri olmakta ve husule geldiği zaman da kişiye ciddi anlamda rahatsızlık yaşatarak günü zehir etmektedir. Şişkinliğin olmasında mütenevvi sebepler rol oynadığı gibi, şişkinlik sorunu da çeşitli rahatsızlıkların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Şişkinlik nedenlerine göz attığımız zaman bu sorunun sebebinin en çok, bir takım besinlerin yanlış tüketiminden kaynaklandığını görmekteyiz.

Şişkinliğe sebebiyet veren sorunların başında tükettiğimiz çay, kola, alkol, kahve gibi içecekler gelmekte ve buna bir takım yiyeceklerle birlikte psikolojik sorunlarda etki etmektedir. Uzmanların açıklamış olduğu bilgilerden yola çıkarak hazırlamış olduğumuz bu makalede şişkinliğin nedenleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şişkinlik nedenleri

 

Kepekli ürünler şişkinliği daha da tetiklemektedir. Buğday, mısır şişkinlik yaratırken, süt ve süt ürünlerinin içerdiği laktoz da şişkinlik sorununa yol açmaktadır. Laktoz sindirilmediği durumda gaz ve karın ağrısı da yapar.

Bağırsaklarda biriken bakteri ve parazitler de şişkinliğin önemli nedenlerinden olup, şişkinlikle beraber ishal, karın ağrısı ve gaz da yapmaktadır.

Şişkinlik nedenleri arasında yemekleri hızlı hızlı tüketmek, çiğnemeden yutmak, bir şeyler yerken konuşmak gibi etkenlerde bulunur.

Kuru baklagillerden yana zengin beslenmekte şişkinlik nedeni olduğundan, ya kuru baklagillerin tüketimi sınırlandırılmalı ya da tamamen kuru baklagillerden uzak durulmalıdır.

Stres gibi psikolojik nedenlerde şişkinliğin husule gelmesinde rol oynar. Depresif bir ruh haline sahip olan kişilerde şişkinlik sorunlarına sık sık rastlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver