Sırt Ağrısının Nedenleri Hakkında Bilgi

Aşağıda Sırt Ağrısının Nedenleri ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sırt Ağrısının Nedenleri

Sırt Ağrısının Nedenleri

Sırt Ağrısının Nedenleri

Sırt ağrısının nedenleri hakkında kesin bir kanıya varabilmek için öncelikle nelerin sırt ağrılarına neden olabileceği konusunda fikir sahibi olmak lazımdır. Hiç şüphesiz bu konuda en yetkin ve donanımlı kişiler, alanlarında uzman olan hekimlerdir. Ancak sizler de belirli bazı temel anatomik ve fizyolojik mekanizmalar hakkında bilgi edinerek sırt ağrısına nelerin sebep olabildiğini öğrenebilir ve belki de evde egzersiz, doğal kürler, masaj gibi yöntemlerle sırt ağrısına iyi gelen bazı uygulamaları yapabilirsiniz. Şimdi sizlere sırt ağrısı neden olur, sebepleri nelerdir, nasıl tedavi edilir kısaca aktaralım.

Sırt Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Omurlarla İlgili Mekanik Sorunlar: Sırt ağrısına neden olan en önemli etkenlerden bir tanes, disk kayması da denilen ve mekanik bir takım zorlamalar neticesinde intervertebral disklerin esneklik ve elastikiyetini kaybetmesi nedicesinde görülmektedir. Bu problem, omurlara yapılan en hafif baskıda sırt ağrısı olarak belirti vermektedir.

Diğer mekanik problemler ise spazmlar, kas tutulmaları, hamilelik nedeniyle anne adayına ağırlık binimi, disk yırtılmaları ve aşınmaları, omurlarda görülen fıtık oluşumlarıdır.

Yaralanmalar: Omur yaralanmaları ve incinmeleri de ani sırt ağrısına neden olurlar. Bu tür sırt ağrıları yaralanmanın iyileşmesiyle son bulur. Yaşlanma neticesinde omurlarda görülen çatlamalar ve deformasyonlar da sırt ağrısının olası sebepleri arasında yer almaktadır. Nadiren de olsa ciddi kazalar ve yaralanmalar sonucunda kalıcı ve kronik sırt ağrıları şikayetleri görülebilir.

Romatizmalar ve İskelet Sistemi Hastalıkları: Bazı rahatsızlıklar ve hastalıklar da bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Omurga eğriliği skolyoz, spondilolistezis; artrit, osteoartrit, romatoid artrit ve ankilozan spondilit de dahil olmak üzere, spinal stenoz, spinal daralmalar, omur sinirleri üzerinde baskı oluşturarak sırt ağrısı şikayetine neden olabilir.

Diğer Hastalıklar: Bir çok rahatsızlık veya hastalık sırt ağrısına neden olabilmektedir. hamilelik; böbrek taşı veya böbrek enfeksiyonları; kronik yorgunluk gibi rahatsızlıklar, sırt bölgesinde yaygın kas ağrılarına neden olabilmektedir. Diğer yandan fibromiyalji ve endometriozis (rahim dokusunun rahim dışındaki yerlerde birikmesi) de sırt ağrısının diğer olası nedenleridir.

Bulaşıcı Hastalıklar ve Tümörler

Her ne kadar sırt ağrısının yaygın görülen sebepleri arasında sayılmasa da enfeksiyoz hastalıklar da sırt ağrısına neden olurlar. Osteomyelit kemik enfeksiyonu, Omur iltihapları, omurlarda görülen tümörler de sırt ağrısı oluşturabilirler.

Genelde sırt ağrısı fiziksel nedenlerle ortaya çıksa da duygusal stresin de sırt ağrısı oluşturmada büyük etkisi vardır. Stres sadece bağışıklık sistemini ve vücut direncini zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda kasları gererek ağrı ve tutulmalar oluşturabilir. Diğer yandan depresyon ve aneksiyete, imsomniya, kronik uykusuzluk şikayetleri olan kişilerde de sırt ağrıları yaygın bir biçimde görülebilir.

UzmanTV  
Sırt Ağrılarınızdan Kurtulun

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver