Sırt Ağrısı Nasıl Geçer-Sırttaki Ağrıların Nedenleri-Sırt Ağrısına Bitkisel Çözümler Hakkında Bilgi

Aşağıda Sırt Ağrısı Nasıl Geçer-Sırttaki Ağrıların Nedenleri-Sırt Ağrısına Bitkisel Çözümler ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer-Sırttaki Ağrıların Nedenleri-Sırt Ağrısına Bitkisel Çözümler

Sırt ağrısı basit ve geçici bir ağrı olabileceği gibi bir takım romatizmal ve sistemik hastalıklardan dolayı da görülebilmektedir. Günümüzde toplumun önemli bir bölümü kronik olarak sırt ve bel ağrısı rahatsızlığından muzdariptir. Sırt ağrıları özellikle gençlik döneminde ağır işlerde çalışanlarda daha yoğun olarak görülmekle birlikte günümüz toplumlarında egzersiz ve spor alışkanlığının giderek kaybolması neticesinde artık genç nüfusun da hatırı sayılır bir kısmında görülmektedir. Bu yazımızda sırt ağrılarının nedenleri, sırt ağrısı belirtileri ve sırt ağrısının tedavi yolları hakkında sizlere faydalı bir takım bilgiler sunacağız.

Genel rahatsızlıkların en inatçılarından biri olan sırt ağrısının belirtileri, hafiften dayanılmaza, kısa süreliden kroniğe doğru sıralanır. Bel ağrısı ya da lumbago milyonlarca kayıp iş gününden sorumludur. Moral ve ruh hali üzerindeki depresif etkilerini söylemeye gerek bile yok.

Kötü duruş şekli veya uygun olmayan hareketler en sık nedenlerdir. İnsan omurgası, vercebra adı verilen 26 kemikten oluşmuştur. Her biri birbirine, bir dizi küçük eklem, kas ve bağlarla ve de vertebralar arasındaki disklerle (kıkırdak yastıklar) bağlanmıştır.

Diskler, vertebraları ayırarak birbirlerine sürtmelerini önler. Ayrıca şok emici işlevleri de vardır.

Tüm omurlar boyunca uzanan bir kanal vardır. Belin yukarısından başlayarak bu kanal omuriliği içerir. Omurilikten çıkan sinirler dallanıp iki omur arasından geçerek, omurgadan ayrılır, kaslar ve kıkırdaklara yayılır. Omurilikten dallanarak ayrılan sinirlerin bir kısmı da altlarındaki kanalın içinde devam eder.

Omurgadan ayrılan sinirler, hareket ve duruşumuzu kontrol ettiği gibi, sindirim gibi istemsiz hareketleri de düzenler. Omurga içinde devam edenler de ağrı hissi dahil olmak üzere duysal etkenleri algılamamızı sağlarlar.

Kuvvetli bir dik duruşu sağlarken, tüm yönlere doğru dönebilmeye olanak verebilmek için, omurganın parçalan daha esnektir. Örneğin, boyundaki kemikler başın döndürülmesine ve yukarı aşağı hareketine olanak verirken, beldekiler de öne arkaya eğilmeyi ve yanlara dönebilmeyi sağlar.

Sonuç olarak, bu bölgeler yaralanmaya daha açıktır.

Sırt ağrılarının çoğu ciddi değildir ve doktora gitmenize gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. Bazen, sırtın belli bir bölgesinde yerleşim gösteren ağrı ile kendini gösteren bariz bir sebep söz konusudur.Boyun travması enseyi etkiler,Böbrek enfeksiyonu bu bölgede ağrıya neden olabilir,Siyatik kalçadan başlayıp, bacağın arkasından aşağı doğru inerek ayağa kadar ağrıyı iletir.

SIRT AĞRISININ YERLEŞİM BÖLGELERİ

Osteoartrit, boyunda, kürek kemikleri veya bel hizasında ağrıya yol açar. Fibrosit, daha geniş sırt kaslarının ağrılı ve hassas olmasına neden olur. Sebebi bilinmeyen sırt ağrısı genelde belde görülür.Düşme, omurganın tabanında ağrı ve hassasiyete neden olabilir

Sırt Ağrısının Tedavisi İçin Gereken Şifalı Bitkiler:

Zencefil, Hardal yaprağı, Ceviz içi, Sirke Ekşi yonca, Güzelavrat otu, Üzüm pekmezi

Hazırlanış Şekli:

* Zencefil yapraklan on beş dakika süreyle kaynar suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya, şurup kıvamına gelinceye kadar üzüm pekmezi ilave edilerek karıştırılır. Tedavi süresince, hazırlanan şuruptan günde üç fincan ısıtılarak içilir.

* Hardal yaprakları, ceviz içi ile birlikte sert bir zeminde dövülerek ezilir. Elde edilen posa, lapa kıvamına gelinceye kadar sirke ile karıştırılarak yoğrulur.

Hazırlanan lapa, yatmadan önce sırtın ağrıyan yerine ılık su kompresinden sonra günaşırı sürülür.

* Ekşi yoncanın kurutulmuş yaprakları, güzelavrat otu ile birlikte kaynar suda yirmi beş dakika süreyle bekletilir.

Sıkılarak elde edilen posaya, lapa kıvamına gelinceye kadar hardal tozu ilave edilerek yoğrulur. Hazırlanan lapa, yatmadan önce sırtın ağrıyan mahaline masaj yapılarak sürülür.

Sırt İncinmeleri

Sırt ağrısının tipik bir şekli, omurgayı destekleyen kas veya tendonlardaki incinmelerden veya bağlardaki burkulmalardan kaynaklanır. Bunlar da genelde yanlış kaldırma denemeleri veya aşırı zorlayan egzersizler nedeniyle olur.

Eğer ciddi bir yaralanma sonrası bu yapılar yırtılır ya da iltihaplanırsa ağrı olur. Ancak bazen sıkıştırılan veya tahriş edilen sinirler nedeniyle de ağrı olabilir.

Kas spazmı, her şeyden çok, akut sırt ağrısının en yaygın sebebidir. Bu gruptaki tipik bir yaralanma ‘boyun travması’dır. Boyun esnek ve kafa da ağır olduğu için, trafik kazalarında olabilecek cinsten ani frenler ya da ani ivmelenmeler boynun öne ve arkaya doğru birden ve şiddetle sallanmasına ve kasların tüm yönlerde aşırı gerilmesine sebep olur. Kaslar ve bağlar zedelenebilir ve yırtılabilir, hasta bir süre için ortopedik bir boyunluk takmak zorunda kalabilir.

Bununla birlikte ani ya da dikkatsizce yapılan boyun veya sırt hareketleri, bir iltihabı durum ya da yırtılma olmasa da, kas spazmına yol açabilir ve ağrıya neden olur. Böyle birşey olduğunda hasar gören bölgeyi çevreleyen kaslar refleks bir hareketle daha fazla incinme veya yaralanma olmaması için oraya tutunurlar.

Bu, sırtın etkilenen bölgesini sertleştirir ve daha fazla ağrıya neden olur. Omurlarda birbiri üstüne yığılan küçük eklemlerdeki aşınma veya yırtılmalar, omurgada artrit gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle oluşan sırt ağrısı, genelde siz otururken yahut bir süre ayakta durduğunuzda daha kötüdür ancak, hafifçe germe ve güçlendirme egzersizleri yararlı olabilir.

Sırt ağrısının tipik bir şekli, omurgayı destekleyen kas veya tendonlardaki incinmelerden veya bağlardaki burkulmalardan kaynaklanır. Bunlar da genelde yanlış kaldırma denemeleri veya aşırı zorlayan egzersizler nedeniyle olur.

Eğer ciddi bir yaralanma sonrası bu yapılar yırtılır ya da iltihaplanırsa ağrı olur. Ancak bazen sıkıştırılan veya tahriş edilen sinirler nedeniyle de ağrı olabilir.

Kas spazmı, her şeyden çok, akut sırt ağrısının en yaygın sebebidir. Bu gruptaki tipik bir yaralanma ‘boyun travması’dır. Boyun esnek ve kafa da ağır olduğu için, trafik kazalarında olabilecek cinsten ani frenler ya da ani ivmelenmeler boynun öne ve arkaya doğru birden ve şiddetle sallanmasına ve kasların tüm yönlerde aşırı gerilmesine sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver