Sırp İsyanı Nedir Nedenleri Ve Sonuçları Hakkında Bilgi

Sırp İsyanı Nedir Nedenleri Ve Sonuçları

Sırp İsyanı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sırp İsyanı Nedir, Sırp İsyanı Ne Anlama Gelir, Sırp İsyanı Ne Demektir, Sırp İsyanı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sırp İsyanı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sırp İsyanı Anlamı

Sırp İsyanı Nedir Nedenleri ve Sonuçları
Sırpların bağımsızlıklarını elde etmek için Osmanlı yönetimine karşı başlattıkları ayaklanma (1804). Sırp İsyanı, Balkanlar’da Osmanlılara karşı ilk ulusal ayaklanmaydı. 18. yüzyılın sonuna doğru, Sırbistan kalelerinde bulunan yeniçerilerin yamaklarla birlikte Belgrad muhafızı Hacı Mustafa Paşa’yı öldürüp halka baskı ve zulüm uygulamaları sonucunda Sırplar, Rusların ve Avusturyalıların da etkisiyle, Kara Yorgi’nin başkanlığında ayaklandılar. Kara Yorgi, Padişah III. Selim’e, Sırbistan’daki yeniçerilerin kötü yönetimine karşı ayaklandıklarını iletti. Bunun üzerine 13 Aralık 1806′da Bosna Valisi Ebubekir Paşa Sırbistan’a gönderildi. Ebubekir Paşa isyancılarla birleşerek Sırbistan’daki yeniçeri “dayı”larını yakaladı ve idam ettirdi. Ebubekir Paşa döndükten sonra Sırplar, Osmanlı yönetimine karşı da ayaklandıklarını bildirerek, Sırbistan kaleleriyle 2 milyon kuruş istediler. Ancak bu koşullar Osmanlı Devleti tarafından kabul edilmedi ve Niş Valisi Hafız Paşa, Sırplar üzerine gönderildi. Hafız Paşa yenilerek Sırplara esir düştü. Bu sırada Osmanlı Devleti Rusya ile savaş hâlinde olduğundan Kara Yorgi ile anlaşmak zorunda kaldı. Ancak Sırbistan kaleleri Sırplara geri verilmediği ve anlaşma yürürlüğe konmadığı için ayaklanma sürdü. Sırplar, Belgrad Kalesi’ni aldılar ve bağımsızlıklarını istediler. Osmanlı Devleti bu koşulları kabul etmedi. Rus-Osmanlı Savaşı’nın bitiminde (1812) Kara Yorgi üzerine, Hurşit Paşa komutasında bir ordu gönderildi. Ayaklanan Sırplar dağıldı; Kara Yorgi Avusturya’ya sığındı.

Konu ile ilgili aramalar: Sırp İsyanı Nedir Sırp İsyanı ödev ara Sırp İsyanı kelime anlamı Sırp İsyanı sözlükte ara Sırp İsyanı ansiklopedi bilgi bankası ara Sırp İsyanı ne demek Sırp İsyanı neye denir

Sırp İsyanı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver