Siroz Hastalığı, Siroz Hastalığı Nasıl Geçer, Siroz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

siroz hastalığı ve tedavisi, siroz hastalığından kurtulma yolları, siroz nasıl tedavi edilir, siroz tedavi yolları

Siroz hastalığının tedavisi

Karaciğer dokusunda husule gelen hücresel düzeydeki hasardan ötürü sağlıklı karaciğer hücrelerinin yerini fonksiyonel olmayan ve dolaşımı bozan bir bağ dokusu yapısı alması olan siroz hastalığı, alkol, hepatit, sarılık, kalp yetmezliği gibi mütenevvi sebeplerden husule gelmektedir. Özellikle alkol karaciğerde hücresel düzeyde doku zararına en fazla yol açan sebep olmaktadır. Az miktarda alınan alkol karaciğer tarafından bir şekilde bertaraf edilir, lakin sürekli olarak yüksek miktarda alınan alkole karaciğerin gücü yetmemektedir. Karaciğerde oluşan hasar büyüdükçe siroz hastalığı kaçınılmaz olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hepatit A hariç, Hepatit B ve Hepatit C karaciğerde değişik şekillerde hasara yol açar. Bizim ülkemizd en sık siroz sebebi de Hepatit B ve C’dir. Sarılığa bağlı da husule gelen siroz hastalığı nadiren de olsa bakteri ve parazitler,aşırı karaciğer yağlanması,safra yollarına karşı gelişen hastalıklar,hemakromatozis(demir iyonu birikir),wilson hastalığı (bakır birikimi) gibi sağlık problemlerinden de doğmaktadır.

Zayıflık, halsizlik, güçsüzlük, karında artan sıvı birikimi, bacaklarda şişlik, kanamaların geç durması, ülser, kaşıntı, yemek borusu varisi ve basur gibi şikayetlere sebebiyet veren siroz hastalığının tedavisi ne yazık ki halen bulunmamıştır. Siroz hastalığı tedavisi edilemez ancak hastalığın ilerlemesi durdurulabilir ve sebep olduğu şikayetler azaltılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver