Şirket-i Hayriye Nedir Hakkında Bilgi

Şirket-i Hayriye Nedir

Şirket-i Hayriye anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şirket-i Hayriye Nedir, Şirket-i Hayriye Ne Anlama Gelir, Şirket-i Hayriye Ne Demektir, Şirket-i Hayriye Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şirket-i Hayriye ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şirket-i Hayriye Anlamı

İstanbul’da kurulan Osmanlı denizcilik işletmesi.İstanbul’da şehir içi taşımacılık için kurulan ilk şirket, sonradan Fevaidi Osmaniye adını alan Hazinei Hassa Vapurları İdaresi’ydi. Şirketi Hayriye ise 1850′de kuruldu; Boğaziçi ve Adalar seferlere başladı. Daha sonra İstanbul’dan İzmir, Selânik, Trabzon, İzmit ve Gemlik’e de iç hat seferleri yapmaya başladı. Şirketin taşımacılığı Abdülaziz döneminde yeniden Boğaziçi seferleriyle sınırlandı. Şirketi Hayriye, Cumhuriyetin ilânından sonra da bir süre deniz seferleri yaptı; ancak daha sonra varlığını koruyamadı.Şirketin gemileri daha sonra İstanbul Şehir Hatları İşletmesi’ne verildi.

Konu ile ilgili aramalar: Şirket-i Hayriye Nedir Şirket-i Hayriye ödev ara Şirket-i Hayriye kelime anlamı Şirket-i Hayriye sözlükte ara Şirket-i Hayriye ansiklopedi bilgi bankası ara Şirket-i Hayriye ne demek Şirket-i Hayriye neye denir

Şirket-i Hayriye ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver