Sirefef Virüsü Hakkında Bilgi Sirefef Virüsü Nasıl Temizlenir Sirefef Virüsü Hangi Antivirüs

Sirefef Virüsü Hangi Antivirüs Programı Siler,

 

Dünya’da hemen hemen herkesin İnternet kullanıcısı olduğu bu dönemde, bilgisayarınıza virüsün bulaşması kaçınılmazdır. Bu yazımızda Sirefef Virüsü’nü ele alacağız. Sirefef Virüsü Nedir? Sirefef Virüsü bilgisayara ne gibi zararlar verir, Sirefef Virüsü nasıl temizlenir gibi…

Sponsorlu Bağlantılar

Sirefef Virüsü Nedir?

Kullanıcının İnternette yaptığı arama sonuçlarını değiştirerek kullanıcının farklı sitelere yönlendirilmesini sağlayan ve sahte tıklamalar yaptıran Sirefef, bulaştığı bilgisayarlar hakkında da Hackerlere bilgi aktaran bir virüstür.

Her ay dünyadaki en yaygın bilgisayar tehditlerini yayınlayan ESET’in, Eylül ayı Dünya Tehdit Listesi’nde beşinci sırada yer alan“ Win32/Sirefef“ virüsü çok yönlü karanlık özellikleriyle dikkat çekiyor. Win32/Sirefef, çoklu bileşenli, bulaştığı bilgisayarda kendini saklamak için hayalet (stealth) teknikler kullanan bir zararlı yazılım ailesini tanımlıyor. Sirefef, sıklıkla crack ya da korsan programlar aracılığıyla dosya paylaşım siteleri ve Torrent gibi P2P yazılımlar yoluyla yayılıyor. Doğası gereği Sirefef’in verdiği zarar, bulaştığı bilgisayardan bilgisayara göre değişiyor.

Sirefef Virüsü Neler Yapar Zararları Neler

Sirefef, P2P protokolü ile kendi güncellemelerini ve diğer zararlı yazılımları indirip sisteme yüklüyor. İndirilen dosyalar ise oluşturulan gizli bir klasörde saklanıyor.

İndirilen bileşenler:

Kullanıcının İnternette yaptığı arama sonuçlarını değiştirerek kullanıcının farklı sitelere yönlendirilmesini sağlar.
Sistemlerden sahte tıklamalar yaparak, zararlı yazılımı yöneten kişinin tıklama başı reklamdan haksız gelir elde etmesine sebep olur.
Etkilenen bilgisayarda Bitcoin (pek çok internet sitesi tarafından ödeme aracı olarak kullanılan bir sayısal para birimi) madenciliği yapar. Erişebildiği Bitcoin‘leri başka hesaplara aktarır.
Sirefef ayrıca bulaştığı bilgisyarlar hakkında zararlı yazılımı yöneten kişiye bilgi gönderir. Bu bilgiler sayesinde saldırganlar pek çok amaçla kullanmak için yönetebileceği virüslü bir ağa sahip olur.
Güvenlik özelliklerini devre dışı bırakmaya çalışır.
Win32/Sirefef, kendisinin tespitini ve bilgisayardan kaldırılmasını engellemek için pek çok gelişmiş saklanma ve korunma yöntemi de kullanıyor. Bu virüsün bazı türevleri bazı sistem dosyalarına ve güvenlik bileşenlerine geri dönülmez şekilde zarar vererek sistemi yeniden kurulmadan geri döndürülemeyecek hale getirebiliyor.

Sirefef Virüsü Korunma Yolları Nasıl Temizlenir

Bilgisayarınızdaki güvenlik duvarını etkinleştirin ya da güvenlik duvarı da içeren bir güvenlik yazılımı edinin.

İşletim sistemi de dahil tüm kurulu yazılımlar için mevcut güncellemeleri yükleyin.
Güncel bir Antivirüs yazılımı kullanın.
Bilgisayarda kullanıcı yetkilerini sınırlayın.
E-posta eklerini açarken ve dosya transfer isteklerini kabul ederken dikkatli olun.
Web sayfalarındaki linklere tıklarken dikkatli olun.
Korsan yazılım kullanmamaya özen gösterin.
Güçlü parolalar kullanın.

Etiketler: :
bilgisayar virüsler fotoları

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver