Sinüzit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Sinüzit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

Sinüzit Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi Sinüzit Neden olur, sinüzite ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi
Sinüzit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sinüzit Nedir, Sinüzit Ne Anlama Gelir, Sinüzit Ne Demektir, Sinüzit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sinüzit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sinüzit Anlamı

Sinüzit Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde bulunan boşluklara “sinüs”; bu boşlukların içini döşeyen mukozanın iltihaplanmasına da “sinüzit” denir.

İnsanlarda 10-20 civarında büyüklü-küçüklü sinüs bulunur. Her sinüsün tek tek ya da gruplar hâlinde buruna açılan drenaj kanalları vardır. Bu kanallardan geçen burun mukozası, aynı bir odanın badanası gibi, sinüs içini çepeçevre örter. Normal koşullarda, bu mukoza, aynen tükürük ya da gözyaşı gibi, berrak bir salgı üreterek bu kanallardan burun içine akıtır ve solunum yolunun nemli olmasını sağlar.

Akut sinüzit, tipik olarak “viral üst solunum yolları enfeksiyonu” da denen bir nezleyi takiben ortaya çıkar. Burun ve sinüs mukozasındaki (özellikle drenaj kanalındaki) şişlik, sinüsten buruna salgı akışını bloke ederek, sinüs içinde göllenmesine ve sinüzite yol açar.

Halk arasında bilinenlerin aksine, sinüzitlerin çoğunda baş ağrısı olmaz. Akut sinüzit, tipik olarak uzayan bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bir haftadan fazla devam eden nezlelerin büyük çoğunluğu sinüzittir. Sinüzit belirtileri, erişkinlerde burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı, yüz-diş-göz ağrısı ve öksürüktür. Çocuklardaysa huzursuzluk, inatçı öksürük ve geniz akıntısına bağlı öğürme ve kusma olabilir. Tüm yaş gruplarında, kısmen daha az rastlanan belirtiler, ateş, kırıklık, yorgunluk, ağız kokusu, koku alma duyusunda azalma, boğaz ağrısı, bazen ses kısıklığıdır. Sinüzit seyri sırasında ortaya çıkan alın ve gözde ağrılı şişlikler, çift görme ve genel durum bozukluğu sinüzit belirtisi olabilir. Aktif tedavi gerektirir. Mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Sinüzit tedavisinde hedef, drenajı bozulan sinüste üreyen bakterinin öldürülmesi, drenajın sağlanarak sinüsün temizlenmesidir. Akut sinüzitlerde, bakteriyi öldürmek için antibiyotik, drenajın sağlanması içinse burun damlaları, ağızdan kullanılan burun açıcı bazı ilâçlar ve burun temizliği yeterli olabilmektedir. Kronik ve tekrarlayan sinüzitlerdeyse burun içindeki anatomik ve fonksiyonel bozukluklara yönelmek gerekmektedir. Bu da genellikle bir ameliyat olmaktadır. Ameliyat kararından önce mutlaka bir sinüs tomografisi çektirilerek sinüzite yol açan patoloji ve patolojiler doğru tespit edilmelidir. Her sinüzit ameliyat edilmez. Akut sinüzitlerin büyük çoğunluğu ilâç tedavisine iyi yanıt verir. Kronik ve tekrarlayan sinüzitlerin altında yatan neden tam ve doğru olarak saptanmalıdır. Burun, sinüs drenaj kanalları ve genizi tıkayan-daraltan patolojilerde, bu patolojiyi ortadan kaldırmaya yönelik ameliyat en iyi çözümdür. Sinüzitin ilâçla tedavisi, en az 10 gün antibiyotik kullanımıdır. Vakanın klinik durumuna göre bu tedavi, üç, bazen dört haftaya uzatılabilmektedir.

Sinüziti olan hastaların nezle, grip gibi viral hastalıklardan korunması gerekir. Bu tip etkenlerden korunmak zor olduğundan grip aşısı denenebilir. Alerjik riniti (saman nezlesi) olanlarda allerji kontrol altında olmalıdır. Bilinenin aksine ıslak saçla sokağa çıkma sonrası oluşan baş ağrısı, sinüzitten çok, baş derisinin üşümesi sonucu oluşan nevralji ya da kas gerilim ağrısıdır. Ancak, üst solunum yollarının enfeksiyonu sırasında üşütmek sinüzit oluşumunu kolaylaştırır. Tekrarlayan sinüziti olan hastaların havuza girmeleri sakıncalıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Sinüzit Nedir Sinüzit ödev ara Sinüzit kelime anlamı Sinüzit sözlükte ara Sinüzit ansiklopedi bilgi bankası ara Sinüzit ne demek Sinüzit neye denir

Sinüzit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver