Sinirler Nedir Hakkında Bilgi

Sinirler Nedir

Sinirler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sinirler Nedir, Sinirler Ne Anlama Gelir, Sinirler Ne Demektir, Sinirler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sinirler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sinirler Anlamı

Sinir dokusu, nöron adı verilen sinir hücrelerinden oluşmuştur. Embriyonik dönemde bölünerek çoğalabilen bu hücreler doğumdan sonra bölünemezler. Bu nedenle kazara öldükleri ya da zarar gördükleri takdirde yerlerine yenisi konamaz. Kısmî zedelenme durumunda ise sınırlı olarak kendilerini yenileyebilirler.

Sinir hücreleri dentrit ve akson denen uzantılara sahiptir. Merkezî sinir sisteminin dışına uzanan aksonların üzeri koruyucu bir kılıf olan miyelin tabakası ile örtülmüştür.

Nöronlar, duyu sinirleri, motor sinirler ve otonom sinirler adı verilen ve işlevleri birbirlerinden farklı gruplara ayrılır. Duyu sinirleri, almaçlardan gelen bilgileri sinir sistemi merkezlerine iletir. Merkezlerde yorumlanan bu bilgiler ise motor sinirler aracılığı ile kaslara, otonom sinirler aracılığıyla da iç organlara iletilirler.

Bilgiler, sinirlerde impuls (uyarı) adı verilen elektriksel değişimler hâlinde iletilir.

Konu ile ilgili aramalar: Sinirler Nedir Sinirler ödev ara Sinirler kelime anlamı Sinirler sözlükte ara Sinirler ansiklopedi bilgi bankası ara Sinirler ne demek Sinirler neye denir

Sinirler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver