Sindirim Nedir Hakkında Bilgi

Sindirim Nedir

Sindirim anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sindirim Nedir, Sindirim Ne Anlama Gelir, Sindirim Ne Demektir, Sindirim Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sindirim ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sindirim Anlamı

Vücutta, besinlerin hücreler tarafından emilip çözüldüğü ve kimyasal dönüşüme uğratıldığı süreç. Canlılar enerji gereksinimlerini karşılamak için beslenmek zorundadır. Ancak büyük besin molekülleri hücre zarından geçemezler. Besinlerin hücre zarından geçebilecek büyüklüğe kadar parçalanmasına sindirim, bu olayın gerçekleştiği sisteme de sindirim sistemi denir.

Hayvanların büyük bir çoğunluğu sindirim sistemine sahiptir. Besinlerin enzim kullanılmadan fıziksel olarak parçalanmasına mekanik sindirim denir. Ağızda dişler, mide ve bağırsaklardaysa kaslar yardımıyla gerçekleşir. Mekanik sindirim, besinlerin sindirim yüzeyini artırarak, enzimlerin etkisini hızlandırır. Besinlerin su ve enzimler yardımıyla parçalanmasına da kimyasal sindirim denir.

Konu ile ilgili aramalar: Sindirim Nedir Sindirim ödev ara Sindirim kelime anlamı Sindirim sözlükte ara Sindirim ansiklopedi bilgi bankası ara Sindirim ne demek Sindirim neye denir

Sindirim ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver