Sınav Kaygısı, Sınav Kaygısı Nasıl Aşılır, Sınav Kaygısı Nasıl Giderilir

sınav kaygısı nasıl önlenir, sınav kaygısını azaltmak, sınav kaygısını nasıl yeneriz, sınav kaygısını yenmek için

Sınav kaygısı nasıl yenilir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Hayatımızın büyük bir bölümünü sınavlara girerek geçirdiğimiz için ve sınavlarında geleceğimizde büyük değişikliklere yol açtığından dolayı her sınav öncesi kaygıya düşer ve stresleniriz. Özellikle YGS, LYS ve KPSS sınavları en önemli sınavlar olduğundan uzmanlar bu sınavların öncesinde yaşanılan kaygının yenilebilmesi için sınava girecek olan öğrencilere kaygılarını yenmek adına çeşitli önerilerde bulunuyorlar.

Sınav kaygısını en aza indirmek için uzman önerilerine kulak vererek yerine getirmeli ve sınav öncesi kaygıyı yok ederek daha sakin bir şekilde sınava girebilirsiniz. sınav kaygısının yaşanmadığı durumlarda öğrenciler daha rahat ve başarılı oluyorlar.

Sınav kaygısı nasıl yenilir?

 

Sınav zamanı yaklaştıkça öğrencilerin içinde fırtınalar kopar. İç sesleri bir türlü susmak bilmez ve sürekli kendi kendilerine konuşup dururlar. Bu durumu atlatmak için iç konuşmalarınızın farkında olmalı ve dikkatinizi başka yönlere çekmelisiniz. Doğru nefes alma teknikleri ile hemen bir egzersize yönelebilir ve kendinizi gevşetebilirsiniz.

Hemen hemen herkes sınav öncesi bir olumsuzluğu aklına getirir ve onu büyütür de büyütür. Sınav başarınızı olumsuz etkileyecek her türlü negatiflikten uzak durmalı aklınızı bunlarla meşgul etmemelisiniz. Böyle bir durumda;

  • “Diğer öğrenciler de gergin ve telaşlı…”,
  • “Elimden gelenin en iyisini yapabilirim, yeterince hazırlandım.”,
  • “Duygularım kontrolüm altında, başarabilirim!”,
  • “Takıldığım yerler olabilir, bilenlere soracağım ve yardım alacağım.”,
  • “Diğer öğrenciler kadar iyi olmasam da elimden geleni yaparak ilerlediğimi ve daha iyi olduğumu göstereceğim.” gibi şeyler düşünebilirsiniz.
  • Sponsorlu Bağlantılar

    Cevap Ver