Şimşir Nedir Hakkında Bilgi

Şimşir Nedir

Şimşir anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şimşir Nedir, Şimşir Ne Anlama Gelir, Şimşir Ne Demektir, Şimşir Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şimşir ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şimşir Anlamı

Şimşirgiller (Buxaceae) familyasının Buxus cinsini oluşturan otuz kadar, yaz kış yeşil kalan çalı ya da ağacın ortak adı. Türlerin bazıları süs bitkisi olduğu için bazıları da kerestesinden ötürü değerlidir. En yaygın şimşir türlerinden biri olan adî şimşir (B. sempervirens) Akdeniz çevresinde yaygındır. Türkiye’de Karadeniz kıyısı, Batı ve Güney Anadolu’da bulunur.

Dünyanın pek çok yerinde süs ve çit bitkisi olarak yetiştirilir. Odunu tornacılıkta, müzik aletleri, mekik, bazı süs eşyaları ve tarak yapımında kullanılır. Adî şimşire çok benzeyen Türkiye’de Kemer dolayları ve Amanos Dağları’nda yetişen uzun yapraklı şimşir (B. ligifolia) ondan daha dayanıklı bir türdür. Anayurdu Japonya olan küçük yapraklı şimşir (B. microphylla) da süs bitkisi olarak yetiştirilen bir türüdür.

Konu ile ilgili aramalar: Şimşir Nedir Şimşir ödev ara Şimşir kelime anlamı Şimşir sözlükte ara Şimşir ansiklopedi bilgi bankası ara Şimşir ne demek Şimşir neye denir

Şimşir ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver