Simetri Nedir Hakkında Bilgi

Simetri Nedir

Simetri anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Simetri Nedir, Simetri Ne Anlama Gelir, Simetri Ne Demektir, Simetri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Simetri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Simetri Anlamı

İki noktanın bir başka noktaya, doğruya ya da düzleme göre belli koşulların varlığı hâlindeki ve sırasıyla “noktaya göre simetri”, “eksene göre simetri” ve “düzleme göre simetri” adıyla anılan durumu. Kendisine göre simetri tanımlanmış olan nokta, doğru ve düzlem; sırasıyla, “simetri merkezi”, “simetri ekseni” ve “simetri düzlemi”, simetriye konu olan noktalar da “simetrik noktalar” adını alır.

İki noktanın simetrik olması için, bu noktaların simetri merkezi, simetri ekseni ya da simetri düzleminden eşit uzaklıkta olması ve kendilerini birleştiren doğru parçasının, noktaya göre simetride simetri merkezinden geçmesi, eksene ve düzleme göre simetride de simetri eksenini ve simetri düzlemini dik olarak kesmesi gerekir. Simetri kavramı, benzer biçimde, geometrik şekillere ve cisimlere de genişletilebilir. Örneğin bir kare, köşegenlerinin kesim noktasına göre (noktaya göre simetri), köşegenlerine ya da karşılıklı kenarlarının orta noktalarını birleştiren doğrulara göre (eksene göre simetri) simetriktir. Bir başka deyişle karenin 1 simetri merkezi ve 4 simetri ekseni vardır. Bir dikdörtgenler prizmasının da karşılıklı yüzlerini ortalayan üç simetri düzlemi olduğu kolayca gösterilebilir. Simetri günlük yaşamda çokça karşılaşılan ve en çok mimarîde uygulama bulmuş bir kavramdır.

Konu ile ilgili aramalar: Simetri Nedir Simetri ödev ara Simetri kelime anlamı Simetri sözlükte ara Simetri ansiklopedi bilgi bankası ara Simetri ne demek Simetri neye denir

Simetri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver