Silahtar Nedir Hakkında Bilgi

Silahtar Nedir

Silahtar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Silahtar Nedir, Silahtar Ne Anlama Gelir, Silahtar Ne Demektir, Silahtar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Silahtar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Silahtar Anlamı

Osmanlı Devleti’nde padişah, vezir gibi devlet büyüklerinin silâhlarının bakımıyla görevli kimse. Bu makam, ilk olarak Yıldırım Bayezit (I. Bayezit) zamanında oluşturuldu. Silâhtarlar, Enderun’a alınan gençler arasında zamanla yetişerek bu mevkiye yükselirlerdi. Görevlerinin başında padişahın silâhını taşımak, öteki silâhlarıyla birlikte diğer kıymetli mücevher ve eşyalarını korumak; padişahın gezintilerine katılmak gelirdi. 17. yüzyıldan sonra sadrazamlığa kadar yükselme fırsatı buldular. II. Murat zamanında asıl görevlerini unutup ticaretle uğraşan, verilen hizmetlerde halka zulmetmeyi iş bilen kimselerin toplandığı bir yığın durumuna düşen silâhtarlık, II. Mahmut döneminde ortadan kaldırıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Silahtar Nedir Silahtar ödev ara Silahtar kelime anlamı Silahtar sözlükte ara Silahtar ansiklopedi bilgi bankası ara Silahtar ne demek Silahtar neye denir

Silahtar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver