Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü olan üniversiteler, Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü hangi üniversitelerde var? 2013-2014

Üniversite sınavına hazırlanan ve Sigortacılık ve Risk Yönetimi bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:
Sigortacılık / Sigortacılık ve Risk Yönetimi

Bu bölümde, çağdaş sigortacılık tekniklerinin sektöre kazandırılması ve yapıları farklı olan sigorta şirketlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanların yetiştirilmesine yönelik eğitim ve araştırma yapılır. Eğitimde, akademisyenlerin yanı sıra, özel sektördeki uzman kişiler de yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma Alanları:

Sigortacılar, insanların, karşılaşılabilecek herhangi bir zarara karşı, kendilerini ve mallarını korumaları, zararı en hafif şekilde atlatabilmeleri veya zararı telafi edebilmeleri için gerekli olan sistemin kurulması ve uygulanması konusunda faaliyet gösterirler. Sigorta edilecek kişi veya malların özelliklerine göre, ödenmesi gereken sigorta primlerini belirlerler, sistemin özellikleri ve kullanılması konusunda insanları bilgilendirip yönlendirirler.
Mezunların iş bulma olanağı geniştir. Sigorta şirketlerinde ve sosyal güvenlik kuruluşlarında çeşitli kademelerde görev alabilirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Sahip olunan kaynakların korunması, ekonomik anlamda büyük bir kazançtır. Bu nedenle, sigortacılık gittikçe daha büyük önem kazanmaktadır. Farklı yapılardaki çeşitli dalları kapsayan sigorta sektörünün, her dalda, uzmanlaşmış elemanlara gereksinimi vardır. Bu gereksinim gelecekte de devam edecektir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Matematik, istatistik ve ekonomiye ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması
İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi
Dikkatli, titiz ve sabırlı olması
Yeniliklere açık, yaratıcı ve ileri görüşlü olması gerekir.

SİGORTACILIK (YGS–6)
ÜNİVERSİTE     TABAN P     BAŞARI S
MARMARA Ü.     382,697     187.000
MARMARA Ü. (İÖ)     366,853     231.000

SİGORTACILIK VE RİSK YÖNETİMİ (YGS–6)
ÜNİVERSİTE     TABAN P     BAŞARI S
DUMLUPINAR Ü.     352,650     277.000

SİGORTACILIK VE RİSK YÖNETİMİ (TM–1)
ÜNİVERSİTE     TABAN P     BAŞARI P
BAŞKENT Ü(Tam Burslu)     346,734     182.331
BAŞKENT Ü.     232.415     596.000

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver