Sigorta Nedir Neleri Karşılar? Hakkında Bilgi

Sigorta Nedir Neleri Karşılar?

Sigorta anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sigorta Nedir, Sigorta Ne Anlama Gelir, Sigorta Ne Demektir, Sigorta Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sigorta ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sigorta Anlamı

Sigorta Nedir Neleri Karşılar?
İleride ortaya çıkabilecek tehlike ve kazadan doğacak zararın giderilmesinin, önceden yapılan ödemeler (prim) karşılığında taahhüt altına alınması. İnsanlar çok eski zamanlardan beri yaşamlarını ve mallarını muhtemel zararlara karşı güvence altına almak istemişlerdir. Bu isteğin sonucu olarak sigortacılık 14. yüzyılda İtalya’nın kıyı limanlarında, daha sonra İngiltere’de başladı. Dünya ticaretinin gelişmesiyle sigortacılık da önemli ilerlemeler kaydetti. Türkiye’de ilk sigorta şirketi 1893′te kurulan Osmanlı Sigorta Şirketi’dir. Cumhuriyet’ten sonra sigortacılık giderek gelişti. Ruhsat alarak çalışmaya başlayan sigorta şirketi, belirli nedenlerle oluşacak zararlara karşı tazminat vermeyi taahhüt eder. Sigorta yaptıran ile sigorta şirketi arasında oluşacak zararın tazminat miktarı üzerinde bir anlaşmaya varılır. Sigortalama karşılığı olarak, sigorta yaptıran şirkete yıllık prim ödemelerinde bulunulur. İki tarafı bağlayan anlaşmaya sigorta poliçesi denir. Sigortalanacak nesnelerin çeşidi kadar sigorta vardır. Sözgelimi evin, işyerinin, eşyaların, taşınır malların, gemilerin vb. nesneleri yangına karşı sigorta ettirilmesi yangın sigortası adını alır. Yangına karşı sigorta ettirilen nesnelerin maddî değeri, yangın olma ihtimalinin büyüklüğü (rizikosu) sigorta şirketi tarafından araştırıldıktan sonra tazminat bedeli kararlaştırılır. Malın maddî değeri ve rizikosu ne kadar büyükse ödenecek primler de o kadar yüksek olur. Aynı şekilde, kaza sigortası, afet sigortası, deniz kazalarına karşı sigorta, hayat sigortası vb. vardır. Hayat sigortası, kişinin yaş, sağlık, meslek durumuna göre, daha önceden edinilmiş istatistiksel verilerden yararlanılarak yapılır.

Konu ile ilgili aramalar: Sigorta Nedir Sigorta ödev ara Sigorta kelime anlamı Sigorta sözlükte ara Sigorta ansiklopedi bilgi bankası ara Sigorta ne demek Sigorta neye denir

Sigorta ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver