Siğil İçin Ne Yapılmalı, Siğil Nasıl Geçer, Siğil Nasıl Geçirilir

siğil nasıl tedavi edilir, siğil tedavi yolları, siğil tedavisi, siğili geçirme yolları

Siğil ve tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudun çeşitli bölgelerinde derinin üst kısmında ortaya çıkan, bir çeşit virüs olan ve estetik görünümü bozan cilt lezyonlarından biri olan siğil, aynı zamanda bulaşıcıdır. Derinin üzerinde çıkan bu siğiller ten renginde olup, görünümleri ise kabarık ve pürtüklüdür.

Human Papilloma virüs (HPV) virüsünün enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan siğiller, daha çok ayak tabanında meydana gelirler. Ya tek tek yada gruplar halinde görülürler. Sert bir tabakaya sahip olmalarından dolayı da, ciddi rahatsızlık verirler. ayak altında çıkan siğillerin üzerine sürekli basıldığı içinde, büyüme gösterirler.

Siğiller çoğu zaman çocukluk dönemlerinde meydana gelirler. Erkeklerin sakal bölgelerinde çıkarken, kadınlarında bacaklarında sıkça oluşurlar. Bazı siğiller kabarık olduğu gibi bazıları da düzdür. Siğiller temas halinde insandan insana geçerler. Temas halinde ciltteki çatlaklardan deri altına girerler.

Siğillerin çeşitli tedavi yöntemleri vardır. İlaçlarla, merhemlerle, lazerle yada cerrahi yöntemlerle yok edilebilirler. Tedavi edilmeyen siğiller vücutta daha başka bölgelere sıçrayabilir. Siğil tedavisi için kullanılan ilaçlar tedavinin daha geç olmasına neden olduğu gibi, yan etkileri de bulunabilir. Krem ve jeller ise yüzeysel etki gösterdikleri için bu yöntemler geçicidir ve siğiller tekrarlanabilir. En etkili ve en kısa süren tedavi yöntemi lazer tedavisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver