Sigara İçenlerde Kan Dolaşımı Bozukluğu

Sigara içen erkeklerde ayaklarda kan dolaşımı bozukluğu daha kolay olur. Özel bir hastalık vardır ki, buna erkekler kadınlardan daha kolay yakalanır. Bu hastalık “Bürger Hastalığı” ya da “Tromboangiitis obliterans” olarak adlandırılır. Özellikle bacak ve ayaklardaki arter ve venlerde, yani atar ve toplardamarlarda yavaş yavaş tıkanma yapan bir hastalıktır.

Hastalık, en çok, otuz yaşlarındaki genç erkeklerde belirir. Kadınlarda az görülür. Her ikisinde de, sigara, en önde gelen nedendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Başlangıç yavaş yavaş olup, sonradan arterler o kadar daralır ki, ayaklara yeterince kan gitmez olur. Ayaklarda şişlik, flebit nöbetleri, yani venlerin iltihaplanması ve birkaç adım yürüyünce bacak kaslarında spazm olabilir.

Bu hastalığın başka bir ilginç yanı da, genellikle Rus ya da Polonya asıllı kimselerde görülmesidir. Bu hastalık, bu insanların hepsinde değil, ancak sigaraya ileri derecede duyarlı olanlarında ortaya çıkar. Birçok tedavisi olmakla birlikte en önemli olan tedavi, sigaranın kökünden bırakılmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver