Sigara Beyni Küçültüyor, Sigara İçmek, Sigara İçmenin Getirdiği Zararlar

sigara içmenin zararları, sigara ve pasif içicilik, sigaranın beyne zararları, sigaranın getirdiği hastalıklar

Sigaranın Beyine Verdiği Büyük Zararlar

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde  iyice yer edinmiş ve  bütün zararlarının bilinmesine rağmen, sigara tüketimi azalmak yerine günden güne sigara tüketen kişi sayısı oldukça artış gösteriyor. Sigara içmek  dünyada vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelirken, bir çok kötü ve hatta ölümle sonuçlanan hastalıklarıda kendisiyle getiriyor. Ve son zamanlarda sigaranın bir başka kötü noktası daha açıklandı. Uzmanlar, orta yaşlarda diyabet, yüksek kan basıncı, obezite ve sigara içmeyle beyin küçülmesinin arasında bağlantı olduğunu ortaya çıkardı. Sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmeniz için sigara sizi değil, siz sigarayı yenin…

 

Orta yaşlarda sigara içmek ve bazı hastalıklar beynin küçülmesine neden olabilir.

Neurology Dergisi’nde yayınlanan ve ABD’de gerçekleştirilen, 1948’den bu yana devam eden tıp tarihinde en uzun süreli ve birkaç nesli birden kapsayan en önemli epidemiyolojik çalışması olan ünlü Framingham Kalp Çalışması’na katılan risk faktörleri olan ortalama 54 yaşındaki bin 352 kişinin, 61-67 yaşları arasında beyin yapıları inceleniyor ve bu kişilere bilişsel test yapılıyor.

Los Angeles Times’ın yansıttığı araştırmada, beyin küçülmesinin orta yaşlarda diyabet, yüksek kan basıncı, obezite ve sigara içmeyle bağlantılı olduğuna dikkat çekilerek, araştırmacıların beyinin “yönetici fonksiyonunun” da düştüğünün bulduğu belirtiliyor.

“Araştırma sonuçları şaşırmadı”

Araştırmada, sonuçların şaşırtmadığı vurgulanarak, “Çünkü sigara içmek, hipertansiyon, obezite ve diyabet kardiovasküler sisteme zarar verme riskini yükseltiyor” ifadelerine yer veriliyor.

Ayrıca, araştırmanın kardiovasküler sistemdeki zararın bunama ve hatta Alzheimer hastalığı riskiyle bağlantısının olduğunu gösterdiğine işaret edilerek, uzmanların tedavi olarak ve yaşam şeklini değiştirerek risk faktörlerinin değiştirilebileceğini söylediği belirtiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver