Şifre Nedir Hakkında Bilgi

Şifre Nedir

Şifre anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şifre Nedir, Şifre Ne Anlama Gelir, Şifre Ne Demektir, Şifre Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şifre ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şifre Anlamı

Gizli haberleşmede kullanılan, ilgililerden başkasının anlamaması için yazılı bir metnin, aslıyla ilgisi olmayan başka bir metin ya da işaretler topluluğu biçiminde yazılması. Çeşitli sistemlere göre şifre hazırlamak mümkündür. Ancak şifrelerin hazırlanması iki temel ilkeye dayanır: “yer değiştirme” ve “yerine koyma” ya da “harf değiştirme”. Yer değiştirmede, şifrenelecek mesajın temel parçaları (kelimeler, heceler, harf grupları) önceden belirli bir düzene göre değiştirilir, ters yüz edilir. Yerine koymada temel parçaların sırası değiştirilmeden aralarına başka temel parçalar, sayılar vb. yerleştirilir. Şifreleri çözebilmek için şifre anahtarı gereklidir. Şifreyi yazan bu anahtara göre yazar, çözecek olan da yine bu anahtardan yararlanır. Bu ilkelere dayanarak uygulanan, basit, kodlu, çift anahtarlı, karma ifadeli vd. gibi “şifreleme yöntemleri” vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Şifre Nedir Şifre ödev ara Şifre kelime anlamı Şifre sözlükte ara Şifre ansiklopedi bilgi bankası ara Şifre ne demek Şifre neye denir

Şifre ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver