Şifre güvenliği, Güçlü şifre oluşturma, Şifrem basitmi zayıfmı değiştirmelimiyim

Artık hayatımız internete taşındı. Her işimizi internette görür olduk. Bu işlerimiz için kendi adımıza hesaplar açıp bu hesaplara kendimize özel şifrelerimiz ile giriyoruz. Peki her yerde kullandığımız bu şifrelerimiz gerçekten güvenli mi, yoksa hemen değiştirmemiz gerekecek kadar zayıf mı? Bunu anlamanın bir yolu var. ShouldIChangeMyPassword.com  sitesine girerek ortadaki kutuya şifrenizi girin ve sağındaki “Check it” butonuna tıklayın. Bu site şifrenizin ne kadar güçlü ve güvenli olduğunu test edip anında size söyleyecektir. Merak etmeyin bu site popüler ve güvenilirdir, şifreniz başka hiçkimseyle paylaşılmayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer testin sonucunda şifreniz güvenli ise alttaki gibi yuvarlak yeşil bir ikon çıkacak ve yanında “It looks like your passwords may be safe” yazacak.

Eğer bu çıkmazsa şifreniz yeteri kadar güvenli değil demektir. Kendinize güçlü ve güvenli bir şifre oluşturmak için  Wolfram Alpha knowledge engine   sitesine gidin ve sayfanın ortasındaki arama kutusuna “16 character password” yazarak “enter” tuşuna basın. Bu site sizin için oldukça güvenli 16 karakterden oluşan bir kaç şifre oluşturacaktır. Bu şifreleri aşağıdaki resimde yuvarlak içine alarak gösterdim.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver