Sıffin Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Bilgi

Sıffin Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Sıffin Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sıffin Savaşı Nedir, Sıffin Savaşı Ne Anlama Gelir, Sıffin Savaşı Ne Demektir, Sıffin Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sıffin Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sıffin Savaşı Anlamı

Sıffin Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı
Halife Ali ile Şam Valisi Muaviye’nin kuvvetleri arasında yapılan savaş (26 Temmuz 657). Halife Osman’ın öldürülmesinden sonra Ali halife seçildi. Ancak Şam Valisi Muaviye kendisi halife olmak istediğinden bunu kabul etmedi. Ali’yi, Osman’ın katillerini korumakla suçlayarak Suriyelileri Ali’ye karşı kışkırttı. Muaviye, Amr İbnül As ile anlaşarak Mısır’ı ele geçirdi. Bunun üzerine Ali, kuvvet toplayarak Muaviye’nin üstüne yürüdü; her iki ordu Sıffin Ovası’nda karşılıklı karargâh kurdular. Muaviye’nin kuvvetleri önce savaşa girmedi; Ali’nin barış çağrısına uyarak geri çekildi. Ancak muaviye anlaşmaya yanaşmadı ve karşı koydu. Her iki ordu, iki ay karşılıklı karargâh kurarak bekledi. Ali birçok kez barış girişimde bulunduysa da, Muaviye, Osman’ın katillerini bahane ederek anlaşmadı. Bunun üzerine 26 Temmuz günü savaş başladı. Ali’nin ordusu üstünlük sağladı. Ancak, Muaviye’nin kuvvetleri bozguna uğrayacağı sırada Amr İbnül As’ın önerisiyle Muaviye’nin askerleri mızraklarının uçlarına Kuran sayfalarını takarak, sorunun Kuran’ın hakemliğiyle çözülmesini istediler. Bunun üzerine Ali’nin ordusunda ikilik çıktı. Bazı komutanlar bu önerinin geri çevrilmesi gerektiğini ileri sürdülerse de, Ali bu öneriyi kabul ederek savaşı kesti. Ali tarafından Ebu Musa el Eşari, Muaviye tarafından Amr İbnül As temsilci seçilerek kararın Kuran’ın hükümleri gereğince ramazan ayında verilmesi kabul edildi. Böylece savaş sona erdi.

Konu ile ilgili aramalar: Sıffin Savaşı Nedir Sıffin Savaşı ödev ara Sıffin Savaşı kelime anlamı Sıffin Savaşı sözlükte ara Sıffin Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Sıffin Savaşı ne demek Sıffin Savaşı neye denir

Sıffin Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver