Sicilya Nedir Nerededir Hakkında Bilgi

Sicilya Nedir Nerededir

Sicilya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sicilya Nedir, Sicilya Ne Anlama Gelir, Sicilya Ne Demektir, Sicilya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sicilya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sicilya Anlamı

Akdeniz’de, İtalya’nın ve Akdeniz’in en büyük ve en kalabalık adası. Yüz ölçümü 25 707 km2dir.
Akdeniz’in en büyük adası olma özelliğine sahip Sicilya, İtalya anakarasından Messina Boğazı’yla ayrılır. Peloritani, Nebrodi, Madonie, Iblei gibi önemli dağlara sahiptir. Catania bölgesi dışında ova olarak kabul edilebilecek düzlükler çok azdır. Eolie, Lipari, Ustica, Egadi, Pantelleria gibi çok sayıda küçük adayla çevrilidir. Doğu Sicilya’nın iç kısmında bulunan Etna Yanardağı Avrupa’nın en yüksek (3323 m) aktif yanardağı olarak bilinir. Stromboli ve Volcano adaları da aktif yanardağlar arasındadır.

Palermo kenti, adanın merkezi olarak kabul edilir. Diğer önemli kentlerse Messina, Catania, Agrigento, Siracusa, Trapani, Ragusa, Enna, Caltanissetta olarak sıralanabilir.

Klâsik Dönemde Yunan Kolonisi olan Sicilya, daha sonra Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti hâline geldi. Orta Çağda sırasıyla Vandal, Ostrogot, Bizans ve Arap egemenliğini tanıdı. On birinci yüzyılda Noramanlar tarafından istilâ edildi.

On üçüncü yüzyılda Sicilya Krallığı’nın bir parçası oldu. Ardından 18. yüzyılda Bourbon yönetimine girdi. Bourbon yönetimi devrildikten sonra İtalya Krallığı’na dâhil oldu ve 1947′de bölgesel özerklik kazandı.

Konu ile ilgili aramalar: Sicilya Nedir Sicilya ödev ara Sicilya kelime anlamı Sicilya sözlükte ara Sicilya ansiklopedi bilgi bankası ara Sicilya ne demek Sicilya neye denir

Sicilya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver