Sezgicilik Nedir Hakkında Bilgi

Sezgicilik Nedir

Sezgicilik anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sezgicilik Nedir, Sezgicilik Ne Anlama Gelir, Sezgicilik Ne Demektir, Sezgicilik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sezgicilik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sezgicilik Anlamı

Zihnin deneysel doğrular dışındaki tüm aşkın doğrulara sezgi yoluyla ulaşabileceğini öne süren öğreti. Buna göre sezgi, bize mutlak bilgiyi ya da kendinde gerçekliği sağlayabilir. Sezgicilik daha çok yüzyılımızın bir anlayışıdır ve 19. yüzyıldan sonra gelişen ve varoluşçuluğa kadar ulaşan öznelci bakış açılarının felsefede etkin kılınmasıyla gelişmiştir. Sezgiciliğin en önemli temsilcisi Bergson’dur. Bergson sezgiyi şöyle tanımlar: “Bir nesneye ulaşmamızı, o nesnedeki tek olanla yani anlatılamaz olanla çakışmamızı sağlayan duygudaşlığı sezgi diye adlandırıyorum.” Böylece Bergson’da sezgi, özneyle nesne arasında gizemli bir bağ kurulmasını sağlayan bir yönelgenlik anlamı kazanmıştır. Bergson’un sezgiciliği bilimle ilgili olan gidimli düşünceye karşı sezgiyi kullanarak bir öznenin özünü oluşturan anlamları elde etmeye dayanır.

Konu ile ilgili aramalar: Sezgicilik Nedir Sezgicilik ödev ara Sezgicilik kelime anlamı Sezgicilik sözlükte ara Sezgicilik ansiklopedi bilgi bankası ara Sezgicilik ne demek Sezgicilik neye denir

Sezgicilik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver