Şeyhülislam Nedir Kimdir Görevleri Hakkında Bilgi

Şeyhülislam Nedir Kimdir Görevleri

Şeyhülislam anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şeyhülislam Nedir, Şeyhülislam Ne Anlama Gelir, Şeyhülislam Ne Demektir, Şeyhülislam Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şeyhülislam ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şeyhülislam Anlamı

Şeyhülislam Nedir Kimdir Görevleri
Osmanlı Devleti’nde en yetkili din görevlisi. Yapılacak bir iş ya da geçmiş bir olay konusunda şeriat buyruklarına göre yorum yapar, görüş açıklardı. Padişahlar yapacakları işlerin şeriata uygun olup olmadığı konusunda şeyhülislâmdan “fetva” alırlardı. Eskiden şeyhülislâmlara “müfti” denirdi. 1453′ten sonra İstanbul müftüsüne şeyhülislâm denildi. İlk resmî şeyhülislâm Zenbilli Ali Efendi’dir (1503-1526). 16. yüzyılda Ebussuud Efendi ile sadrazamla eş tutulmaya ve Divan’a katılmaya başladılar. Tanzimat’tan sonra eğitim ve adaletle ilgili konularda yetkileri kaldırıldı. Cumhuriyet’in kuruluşuyla da şeyhülislâmlık makamına son verildi.

Konu ile ilgili aramalar: Şeyhülislam Nedir Şeyhülislam ödev ara Şeyhülislam kelime anlamı Şeyhülislam sözlükte ara Şeyhülislam ansiklopedi bilgi bankası ara Şeyhülislam ne demek Şeyhülislam neye denir

Şeyhülislam ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver