Şeybaniler Nedir Hakkında Bilgi

Şeybaniler Nedir

Şeybaniler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şeybaniler Nedir, Şeybaniler Ne Anlama Gelir, Şeybaniler Ne Demektir, Şeybaniler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şeybaniler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şeybaniler Anlamı

16 – 19. yüzyıllar arasında Maveraünnehir bölgesini yöneten Özbek hanedanı. Moğol soyundan gelen hanedan, Altınorda hükümdarı Özbek Han döneminde (1313-1341) İslâmı kabul etti. Şeybanî Han, XVI. yüzyılın başında bütün Maveraünnehir’e egemen olduktan sonra hanedan üyeleri, Buhara, Hokand ve Hive hanlıkları gibi çeşitli hanlıklar kurdular. Orta Asya’da Sünnî mezhebinin savunucusu olarak Şiî Safevilere karşı savaştılar; bu dönemde Sünnî Osmanlı Devleti ve Babürlülerle ilişki kurdular. Şeybanîlerin yönetimindeki topraklar XIX. yüzyılda Ruslar tarafından ilhak edildi ve Şeybanî hanedanının son hükümdarı Hive Hanı Seyyid Abdullah Han’ın 1920′de tahttan indirilmesiyle hanedanın varlığı son buldu.

Konu ile ilgili aramalar: Şeybaniler Nedir Şeybaniler ödev ara Şeybaniler kelime anlamı Şeybaniler sözlükte ara Şeybaniler ansiklopedi bilgi bankası ara Şeybaniler ne demek Şeybaniler neye denir

Şeybaniler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver