Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü olan üniversiteler, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü hangi üniversitelerde var? 2013-2014

Üniversite sınavına hazırlanan ve Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:
SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ VE TURİZM REHBERLİĞİ

Bu bölüm, seyahat acentelerinin değişik kademeleri için, seyahat işletmeciliği konusunda yeterli donanıma sahip yöneticiler ve profesyonel turist rehberleri yetiştirmek için eğitim yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma Alanları:

Mezunlar, ulaşım ve rehberlik hizmetlerinin en verimli şekilde, hızlı, güvenli, çok yönlü ve mükemmel olarak gerçekleşmesi konularında çalışmalar yaparlar.Profesyonel turist rehberi olarak çalışılabilmesi için zorunlu stajın başarıyla tamamlanması, yapılacak sınavdan geçer not alınması ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen kokarda sahip olunması gerekmektedir.
Ülkemizde, turizm alanında işletmecilik ve rehberlik hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, nitelikli insan gücüne ihtiyaç vardır. Bu nedenle iş bulma olanakları geniştir.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Çağdaş turizm anlayışına bağlı olarak, seyahat ve rehberlik hizmetlerinin de hızla  gelişmesi sonucu, bu alanda iyi yetişmiş, profesyonel insan gücüne olan gereksinim devam edecektir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Sosyal bilimlere ve sanata karşı ilgi duyması
Yüksek bir genel kültür bilgisine sahip olması
İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi
Düşüncelerini ve bilgilerini akıcı bir dille ifade edebilmesi
Güçlü bir belleğe ve ikna gücüne sahip olması
Güler yüzlü ve çağdaş görünüşlü olması
Yabancı dil öğrenme konusunda yetenekli olması
Seyahat etmeyi sevmesi gerekir.

SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ VE TURİZM REHBERLİĞİ (YGS–5)
ÜNİVERSİTE     TABAN P     BAŞARI S
ADNAN MENDERES Ü.     366,766     277.000
ADNAN MENDERES Ü. (İÖ)     347,188     361.000
ADIYAMAN Ü.     329,617     446.000

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver