Ses Teli Felci, Ses Teli Felci Neden Olur, Ses Teli Felci Nedenleri

ses teli felci nedenleri nelerdir, ses teli felci sebepleri, ses teli felcine hangi sorunlar yol açar, ses teli felcine yol açan hastalıklar

Ses teli felci nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ses teli felci hastalarda ciddi nefes alma problemlerine yol açan bir sayrı olmakta ve sorunun ilerleme durumuna göre ya ses terapisi uygulanmakta ya da cerrahi işlemlere başvurulmaktadır. Ancak tüm bunların öncesinde ses teli felcine sebep olan sorunlar araştırılmakta ve sebebin kaynağı anlaşıldıktan sonra tedaviye geçilmektedir.

Gırtlak kaslarını hareket ettirmekle görevli olan sinirlerin artık çalışmıyor olmasına ses teli felci denmektedir. Ses tellerin felç olduğu durumlarda hastalarda ciddi belirtiler gözlenir. Bu belirtilerin başında nefes alma sorunları gelir. Ses teli felci hastalarında ses kısıklığı ve nefes darlığı ortaya çıkmaktadır.

Ses teli felcinin nedenlerine değinecek olursak kafa içi, boyun ve göğüs bölgesinde ortaya çıkan sorunlar bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Ses teli felci nedenlerini biraz daha açacak olursak akciğer, boyun, gırtlak, yemek borusu tümörleri, boyun bölgesine alınan travmalar, kalp büyümesi, damar hastalıkları ve enfeksiyonlardır diyebiliriz.

Ses teli felcine doğuştan ortaya çıkan kalp sorunları da sebep olmaktadır. Ayrıca hastanın geçirmiş olduğu cerrahi operasyonlarında ses tellerine zarar vererek ses teli felci ortaya çıkabilir. Özellikle guatr ameliyatı sonrası ses teli felcine rastlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver