Ses Teli Felci, Ses Teli Felci Ameliyatı, Ses Teli Felci Nasıl Geçer

ses teli felci nasıl tedavi edilir, ses teli felci tedavi yöntemi, ses teli felci tedavisi nasıldır, ses teli felcinin tedavisi

Ses teli felci tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kafa içi, boyun ve göğüs bölgesindeki sorunlardan meydana gelen ses teli felci, larengeal elektromiyografi tekniği kullanılarak ses telini hareket ettiren kasların ölçümü ile tanısı konulmaktadır. Larengeal elektromiyografi tekniği ile ses teli felcinde cerrahi işleme mi yoksa daha basit tedavi metotlarına mı gerek olduğu da anlaşılmış olur.

Ses teli felci bazen sebepsiz yere de ortaya çıkmakta ve ciddi ses kısıklığına, nefes alma ve nefes darlığı problemlerine de yol açmaktadır. Ses teli felcinin çok fazla ilerlemediği durumlarda ses terapisi uygulanır. Ses terapisi ile ses telleri güçlendirilmeye çalışılır. Ses terapisinin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi işlemlere başvurulur.

Ses teli felci ameliyatında duysal sinir çift taraflı zarar görmüş ise boyun bölgesine delik açılır. Bu işlemin amacı tüketilen besinlerin akciğere kaçmasını önlemektir. Böylece hastanın solunumu garantiye alınmış olur.

Ses teli felci operasyonu genel anestezi altında yapılır. Çift taraflı meydana gelen sorunda lazer kordotomi uygulanmaktadır. Ağızdan yerleştirilen boru sayesinde ses tellerinin görünmesi sağlanır. Hekim mikroskop ve lazer yardımıyla ses telinin kıkırdakla birleşim yerine lazerle dış yana doğru kesi yapar. Hastanın nefes alma sorunu böylece giderilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver