Ses Kısıklığı, Ses Kısıklığı İçin, Ses Kısıklığı İçin Ne Yapılır

ses kısıklığı nedenleri, ses kısıklığını önleme, ses neden kısılır, ses telleri neden kurur

Ses tellerinin kuruması

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sesimizin normalden kalın çıkması yada konuşurken zorlanma gibi nedenler ses tellerinin zarar gördüğüne işarettir. Ses tellerinin kuruması yada aşınması, konuşurken sesin farklı çıkmasına neden olur. OSM Ortadoğu Hastanesi Kulak Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Rafet Keleş, ses sağlığını korumak ve ses tellerinin kurumasını önlemek için neler yapılması gerektiğini açıkladı. Ses kuruluğunun önüne geçmek için, uzman doktorun önerileri şöyle;

 

“Ses telleri kuruluğunun önlenmesinde en büyük yardımcımız sudur. Su içerken ses telleri ıslanır. Bu nedenle kuruluğunun önüne geçilmesi için bol miktar su içilmelidir. Günde on bardak su içmeye dikkat etmelisiniz.

Düzenli su içmek kadar, ses tellerini yormayan davranışlardan da uzak kalmakta fayda var. Çok yüksek ses ile konuşmak yada aşırı konuşmak ses tellerini bir hayli yorar. Gereksiz yere bağırarak, ses tellerine zarar vermiş olursunuz.

Ses tellerinin kuruması sonucu ortaya çıkan ses kısıklığı, ciddi bir sağlık sorununun belirtisi de olabilir. Sesinizde meydana gelen kısılmalar nodüle yol açacağı gibi, kansere de neden olmaktadır. 2 haftadan uzun süren bir ses kısıklığı varsa, hemen KBB uzmanına başvurulmalıdır.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver