Serbest Nazım Nedir Hakkında Bilgi

Serbest Nazım Nedir

Serbest Nazım anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Serbest Nazım Nedir, Serbest Nazım Ne Anlama Gelir, Serbest Nazım Ne Demektir, Serbest Nazım Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Serbest Nazım ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Serbest Nazım Anlamı

Ölçü, uyak, nazım biçimi gibi bağlardan ayrılmış şiir. Nazmın belli kurallara bağlı olduğu düşünülürse serbest şiir kavramını yeğlemek gerekmektedir. İlk serbest şiir örneklerinin verildiği 1930′larda eski alışkanlıklara bağlı kalınarak serbest nazım terimi kullanılmışsa da yeni şiir anlayışının yerleşmesiyle nazım terimi bile kullanılmaz olmuştur. Serbest nazım, vezinsiz nazımdır. Dizelerdeki hecelerin ne sayıları, ne de uzunluk ve kısalıkları belli bir düzene ya da belli bir kalıba göre sıralanmaz. Bu nedenle dizelerin uzunlukları şaire bağlıdır. Şair eğer isterse uyak (kafiye) kullanabilir isterse kullanmaz. Ayrıca şiirini birtakım bentlere ayırmak ya da ayırmamak da şairin isteğine bağlıdır. Serbest nazmın ayırıcı özelliği vezinsizliktir. Nitekim vezinli ama uyaksız ve bentlere ayrılmamış nazım olabilirse de vezinli serbest nazım yazılamaz. Bu nedenle serbest nazımda vezinden ve kafiyeden gelen dış ahenk yerine sözcüklerin bir araya getirilmesiyle sağlanan iç ahenkten yararlanılır. Serbest nazım 19. yüzyılın sonlarında romantiklerle başlamış, 20. yüzyılda yaygınlık kazanmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Serbest Nazım Nedir Serbest Nazım ödev ara Serbest Nazım kelime anlamı Serbest Nazım sözlükte ara Serbest Nazım ansiklopedi bilgi bankası ara Serbest Nazım ne demek Serbest Nazım neye denir

Serbest Nazım ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver