Serbest Cumhuriyet Fırkası Nedir Kurucuları Ve Kapanmasının Sebebi Hakkında Bilgi

Serbest Cumhuriyet Fırkası Nedir Kurucuları Ve Kapanmasının Sebebi

Serbest Cumhuriyet Fırkası anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Serbest Cumhuriyet Fırkası Nedir, Serbest Cumhuriyet Fırkası Ne Anlama Gelir, Serbest Cumhuriyet Fırkası Ne Demektir, Serbest Cumhuriyet Fırkası Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Serbest Cumhuriyet Fırkası ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Serbest Cumhuriyet Fırkası Anlamı

12 Ağustos 1930′da İstanbul’da kurulan siyasî parti. Kurucuları ve ilk yönetim kurulu üyeleri Ali Fethi (Okyar, başkan), Nuri (Conker, genel sekreter), Senih, Nakiyettin, Tahsin, Haydar, Ahmet (Ağaoğlu), İbrahim, Galip, Refik İsmail, Mehmet Emin (Yurdakul), Süreyya (İlmen) beylerdi. Kurucuların tümü milletvekiliydiler. O dönemde Türkiye’nin tek siyasî partisi olan Cumhuriyet Halk Fırkası, meclis içinde ve dışında birtakım eleştirilere hedef olmaya başlamıştı. Bu eleştiriler özellikle liberal görüşte olanlardan geliyor ve partinin devletçilik politikasına karşı çıkılıyordu. Atatürk, eleştirilerin TBMM’de açıkça tartışılmasına olanak sağlamak amacıyla, o sırada Türkiye’nin Paris büyükelçisi olan, eski başbakanlardan Fethi Bey’i yeni bir parti kurmakla görevlendirdi. Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kuruluşu kamuoyunda umulanın üstünde bir ilgi uyandırdı. Bazı gazeteler de yeni partiyi desteklediler. Partinin çalışmaya başlamasından kısa bir süre sonra Fethi Bey’in İzmir’e yaptığı gezi büyük olaylara yol açtı. Atatürk devrimlerine karşı çıkanlar Serbest Cumhuriyet Fırkası’ndan yararlanmaya başladılar. Beklenmeyen bu gelişmeler, çokpartili siyasî hayata geçişte ilk deneme olan bu partinin ömrünü kısalttı. Atatürk’ün de karşı çıkması üzerine Fethi Bey, mecliste yaptığı bir konuşmayla partinin kapatıldığını bildirdi (17 Kasım 1930).

Konu ile ilgili aramalar: Serbest Cumhuriyet Fırkası Nedir Serbest Cumhuriyet Fırkası ödev ara Serbest Cumhuriyet Fırkası kelime anlamı Serbest Cumhuriyet Fırkası sözlükte ara Serbest Cumhuriyet Fırkası ansiklopedi bilgi bankası ara Serbest Cumhuriyet Fırkası ne demek Serbest Cumhuriyet Fırkası neye denir

Serbest Cumhuriyet Fırkası ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver